Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Buon Appetito! 7 isteni itáliai étel az olasz konyha napjára

default user icon
MME
Az olaszok étrendje nem csak tésztából és paradicsomszószból áll, hiába ez jut eszébe mindenkinek, ha Itália gasztronómiája szóba kerül. Hogy erre felhívják a világ figyelmét, 2008 óta január 17-én tartják az olasz konyha napját. Ennek apropóján készítettünk egy csupa olasz finomságból álló összeállítást.

A világnap célja, hogy emlékeztessen arra: az olasz éttermeknek, bárhol is legyenek a világban, autentikusnak kell maradniuk, és hirdetniük kell az olasz gasztronómia változatosságát. A történetek szerint egyébként azért ezt a dátumot választották, mert erre a napra esik Remete Szent Antal ünnepe is, aki a háziállatok, a hentesek és a szalámikészítők védőszentje; és ezen a nap kezdődik az országban a farsang időszaka is.

Mit esznek az olaszok?

Olaszország számos régióból áll, és mindegyiknek megvan a saját jellegzetessége gasztronómiai szempontból is: a Római Birodalom bukása után a különböző régiók elkezdték megalkotni saját hagyományaikat – írja az Origo. Nemcsak a főzési technika és az előkészítés, de a receptek is igen változatosak lettek. Így lett az ország gasztronómiailag megosztott: például az északon található Milánó a rizottóról híres, az ország közepén található Bologna a tortellíniről, míg a déli Nápoly a pizzáról.

Az egész országra igaz, hogy lakói előszeretettel fogyasztanak friss zöldségeket, gyümölcsöket, sajtokat, szaftos húsokat, rizottókat, ínycsiklandó leveseket – a halakról és a tenger gyümölcseiről nem is beszélve. Ha hús, akkor főleg borjú és pulyka, a zöldség legyen nyers, a tészta paradicsomos és persze az édesség is fontos: elmaradhatatlan a tiramisu és a panna cotta.

Régiónként más kerül az asztalra

Az északi részen az olasz konyha leggyakoribb alapanyaga a hal (tőkehal vagy baccala), a burgonya, a rizs, a kukorica, a kolbász, a sertéshús és a sajtok. Liguriában a bazsalikom, a dió és az olívaolaj a leggyakoribb összetevő, Emilia-Romagnában a sonka, a kolbász, a különféle szalámik, a szarvasgomba, a paradicsom, valamint a Parmigiano-Reggiano, vagyis a parmezán sajt.

A közép-olasz konyha olyan összetevőket használ, mint a paradicsom, a különböző húsok és a Pecorino juhsajt, Dél-Olaszországban főleg paradicsom, paprika, olajbogyó, olívaolaj, kapribogyó, fokhagyma, articsóka, narancs, ricotta, padlizsán, cukkini no és persze szardella, szardínia és tonhal használata jellemző.

Mámorító italok

Chianti régióból származik a Chianti, mint az egyik legismertebb olasz ital, de ott a Limoncello, ami az Amalfi-part kedvelt röviditala. Utóbbit főleg vacsora után fogyasztják, emésztéssegítőként, de íze miatt még édességnek is elmegy.

A spritz Olaszország legkedveltebb aparitívje, amit gyöngyöző borral, vagy narancsos ízű és színű Aperollal készítenek, sok jéggel és narancskarikával. A spritz az 1800-as években terjedt el, amikor az Olaszországban állomásozó osztrák császári katonák felhigították, spriccelték a helyi borokat. 

És persze nem hagyhatjuk ki a felsorolásból az olasz kávét, amit szintén az egész világon ismernek és elismernek.

Íme 7 fantasztikus olasz recept, ha mediterrán ízekre vágysz:

KEMENCÉS PIZZA, AHOGY SZABI A PÉK KÉSZÍTI >>>

CACCIATORE CSIRKE, AZ OLASZ CSIRKEPÖRKÖLT >>>

TIRAMISU (AUTENTIKUS RECEPT) >>>

CARBONARA SPAGETTI (EREDETI RECEPT) >>>

BRUSCHETTA >>>

SAJTOS-CUKKINIS RIZOTTÓ >>>

TAGLIATELLE AL RAGU - AZ EREDETI OLASZ BOLOGNAI >>>

Borítókép: Mindmegette

Ezek is érdekelhetnek

Friss