Alig voltál napon, mégis leégtél? Lehet, hogy a gyógyszered a ludas!

default user icon
MME
Alig töltöttünk pár percet a napon, mégis rettenetesen leégtünk? Akkor lehet, hogy az ok nem a bőrtípusunkban, hanem az aktuálisan szedett gyógyszerinkben keresendő! Bizonyos szerek ugyanis fényérzékenységet, sőt, akár fotoallergiát is kiválthatnak, ami, ha lehet, még kellemetlenebb, és biztosan hosszabban elhúzódó probléma, mint egy egyszerű leégés. Máris mondjuk, mi a teendő.

A gyógyszer okozta fényérzékenység egy igen gyakori mellékhatás, amelyet bizonyos hatóanyagok vagy gyógynövények használata válthatnak ki. Ez különösen nyáron okozhat problémát, amikor mi is több időt töltünk a szabadban, ráadásul lenge öltözékben, és az UV-sugárzás közvetlenül éri a bőrünket. A fényérzékenyítő gyógyszerek a napfény hatását felerősítik, ezért fototoxikus reakciót váltanak ki. Már nagyon rövid idő alatt is napégést, vörös, viszkető, hólyagos bőrtüneteket okozhatnak a napnak kitett testfelületek.


Ne gondoljuk, hogy „ó, én sosem égek le, engem ez a veszély nem fenyeget”, ugyanis ennek megjelenése nem egyénfüggő, mindenkinek számítania kell rá, ha fényérzékenységet okozó gyógyszert szed, vagy krémet használ, és a napon tartózkodik. Ez nem öröklődik genetikailag, és nem önálló betegség, kialakulásában nincs szerepe a bőrtípusunknak, a nemünknek vagy az életkorunknak. A tünetek órák vagy akár percek alatt megjelennek a napnak kitett bőrön. A fényérzékenység súlyossága dózisfüggő, tehát attól is függ, hogy milyen és mennyi gyógyszert vettünk be, mielőtt napra mentünk.

Mindig olvassuk el a betegtájékoztatót!

Rendkívül fontos, hogy mindig olvassuk el a gyógyszerek tájékoztatóját, amelyből kiderül, hogy a készítmény okoz-e fényérzékenységet. A legalapvetőbb tabletták vagy krémek is kiválthatják, mint például antibiotikumok, fájdalom és gyulladáscsökkentők, izom vagy ízületi fájdalmakra használatos krémek, vízhajtók, szívritmus-szabályzók, de még akár a gombaellenes készítmények is.

Fotoallergia – ilyen is van!

Nem csupán fényérzékenységet, hanem akár fotoallergiát is kiválthatnak bizonyos szerek. Ez a veszély azonban csak akkor fenyeget minket, ha előzetesen érzékennyé váltunk a fényérzékenységet okozó hatóanyaggal szemben. Ebben az esetben az immunrendszer túlzott válaszkészségéről, vagyis allergiáról van szó. A fotoallergiát úgy különböztethetjük meg a fényérzékenységtől, hogy míg az utóbbinál az árulkodó jelek csak a napnak kitett területeken jelennek meg, amelyek a fokozott napégésnek felelnek meg, addig fotoallergia esetében akár az egész bőrfelületünkre kiterjedhetnek a tünetek, emellett okozhat égő érzést a szemben, csalánkiütést, ekcémaszerű bőrelváltozást, amely viszketéssel, duzzanattal, nedvedzéssel és hámlással is járhat.


Mit tehetünk a fényérzékenység ellen?

Ha mindenképpen gyógyszert kell bevennünk, és tudjuk, hogy az adott készítmény fényérzékenységet okoz, akkor alkalmazásának ideje alatt kerüljük a közvetlen napfényt, és mindig használjunk magas faktorszámú fényvédő krémet, ha a szabadban tartózkodunk. A fényérzékenység és a fotoallergia kezelése is antihisztaminnal, valamint helyileg alkalmazott gyulladáscsökkentő, szteroid tartalmú krémekkel történik.

Bizonyos zöldségek és gyógynövények is kiválthatják

Akadnak olyan növények, melyek leveleiben fényérzékenyítő anyag található. Ezért amikor ezek a növények a bőrünkkel érintkeznek, majd napfény éri ezt a felületet, akkor égési sérüléshez nagyon hasonló tüneteik jelennek meg rajtunk, de akár súlyos allergiás reakciót is okozhat. Ennek kialakulásáért a furokumarin nevű anyag felelős, amely megtalálható például a zellerben, a petrezselyemben, a paszternákban vagy a kankalinban. A súlyosabb tünetek általában a növénnyel történt érintkezést követő 24 órában alakulnak ki, az ezt követő 2-3 napban rendszerint tovább fokozódnak. Egyes illóolajok – például a citromolaj – szintén növelik a bőr fényérzékenységét: ha a bőr kapcsolatba kerül velük, majd UV-sugárzás éri, akkor gyulladáskeltő anyagok fejlődnek ki, melyek bőrgyulladáshoz vezetnek, vörösödést, és hólyagképződést okoznak.

(Forrás: Fanny Magazin, borítókép: Shutterstock)

Ezek is érdekelhetnek

Friss