Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Nőknek, nőnapra

"A nő a gyötrelem és a szenvedés forrása, ugyanakkor az örömé és a szépségé is. Ebből következik, hogy aki megtalálja hozzá a kulcsot, sohasem tudja, mit nyit ki, a pokol vagy a mennyország kapuját." (Kolozsvári Grandpierre Emil)

A nemzetközi nőnapot március 8-án tartjuk, de kialakulása más dátumokhoz, eseményekhez is kötődik. A nőnap a mai virágos, kedveskedős megemlékezéssel szemben munkásmozgalmi eredetű, harcos, a nők egyenjogúságával (munkavállalásával) kapcsolatos demonstratív nap volt.

A nemzetközi nőnap létrehozói szerint az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami szerintük azt a küzdelmet eleveníti fel, melyet a nők évszázadokon át vívtak azért, hogy a társadalomban egyenlő jogokkal és lehetőségekkel élhessenek. 1857. március 8-án emberibb munkafeltételeket és magasabb fizetést követelő textilipari nődolgozók tüntettek New York utcáin. 1866. szeptember 3. és 8. között az I. Internacionálé (hivatalosan: Nemzetközi Munkásszövetség) első kongresszusán határozatot fogadtak el a nők hivatásszerű munkavégzéséről. Ez a határozat annak az évezredes sztereotípiának kívánt véget vetni, mely szerint a nők helye kizárólag otthon van.

Az 1899. július 14-én kezdődő II. Internacionálé, alakuló közgyűlésén ismét napirendre került a téma: Clara Zetkin beszédében hirdette a nők jogát a munkához, az anyák és gyerekek védelmét és a nők széles körű részvételét az országos és nemzetközi eseményekben. 1909-ben az Egyesült Államokban tartották meg az első nemzeti nőnapot február utolsó vasárnapjára, 28-ára igazítva.

A II. Internacionálé VIII. kongresszusán 1910. augusztus 28. és szeptember 3. között határoztak arról, hogy a nők választójogának kivívása érdekében nemzetközi jelleggel nőnapot tartanak. A határozatot a kongresszus elfogadta, de a megemlékezés pontos dátumáról nem született döntés. 1911. március 19-én Ausztriában, Dániában, Németországban és Svájcban tartották meg a világon először a nemzetközi nőnapot. 1917. március 8-án (a Julianus naptár szerint február 23-án, azaz: február utolsó vasárnapján) Oroszországban nők tüntettek kenyérért és békéért. Négy nappal később – nem közvetlenül ennek a tüntetésnek a hatására – II. Miklós cár lemondott, polgári kormány alakult, mely szavazójogot biztosított a nőknek. Ezzel vált véglegessé a nőnap dátuma is, mely a világ legtöbb országában március 8-a.

A nemzetközi nőnapot az ENSZ is a világnapok közt tartja számon.
Magyarország a nőnapi felhíváshoz először 1913-ban csatlakozott, amikor az Országos Nőszervező Bizottság röplapokat osztott. A következő évben, 1914-ben már országszerte rendezvényeket szerveztek. A Rákosi-korszakban a nőnap ünneplése kötelezővé vált. Az eredetileg különböző időpontokban rendezett nőnap 1948-tól szovjet mintára március 8-ára esik.

A nőnap Magyarországon is elvesztette az eredeti munkásmozgalmi hangulatát, helyette a virágajándékozás dominál. Munkásmozgalom ide vagy oda, leküzdöttük, így éljenek, éljetek sokáig, TI, NŐK!

Recept helyett ma egy köszöntő a hölgyeknek

Nő!
Te vagy az anya, a teremtő
Nő!
Te vagy az életadó, a szülő
Nő!
Te vagy a kezdet
Nő!
Te vagy a férfiúi végzet
Nő!
Te vagy a végítélet
Nő!
Te vagy, ki alakítja gyermeki énemet
Nő!
Te vagy, ki kíséri kisded létemet
Nő!
Te vagy, ki tölt mellettem álmatlan éjeket
Nő!
Te vagy, ki nekem szentel éveket
Nő!
Te vagy, ki elviseli kamaszkori tévedéseimet
Nő!
Te vagy, kitől akkor sem kapok mást, csak dicséretet
Nő!
Te vagy, ki egyengeti életemet
Nő!
Te vagy, kinek ragyogása szerelembe ejt
Nő!
Te vagy, kinek fogságába esem
Nő!
Te vagy, kinek gondolatát lesem
Nő!
Te vagy, kivel életre szövetkezem
Nő!
Te vagy, kivel képzelem, leélem életem
Nő!
Te vagy, ki ebben türelmeddel állsz mellettem
Nő!
Te vagy, ki kudarcaimban is elkísérsz
Nő!
Te vagy, ki örömeimet is megélsz
Nő!
Te vagy álmaim asszonya, gondolataim aranya
Nő!
Életem nélküled mit sem ér, mikor eljő életem alkonya
Nő!
Te vagy, kivel életem leéltem
Nő!
Te vagy életem - és remélem, én a Tied!
 
Imádattal, tisztelettel Nektek, Nőknek

Ezek is érdekelhetnek