Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Méregtelenít és isteni finom: böjtölj és fogyj csontlevessel!

default user icon
MME
Ha te is azok közé tartozol, aki szeretnék tiszta lappal indítani az új évet, és ebben a test megújítását is célul tűzted ki, akkor az alábbi méregtelenítési tanácsokat követve megkönnyítheted a folyamatot: az ajánlott léböjt során ugyanis nem mást kell rendszeresen fogyasztanod, mint finom, gőzölgő csontlevest.

Az ünnepi időszak után, az óévet hátrahagyva sokakban megfogalmazódik egy cél, melyet januárban kitűz maga elé. A családdal, karrierrel és sporttal kapcsolatos fogadalmak mellett az egészséges táplálkozás is egyre gyakrabban kap kiemelt fókuszt. Az emberek tiszta lappal kezdenek, keresik a lehetőségeket, diétákat, csodaszereket, melyek segíthetnek elérni elképzelésüket. Király Éva dietetikus szerint számos lehetőség adott és elérhető azok számára, akik méregtelenítésre szánják el magukat.


Túlevés az óévben, méregtelenítés az újévben

Egy ideális világban nem az a cél, hogy az ünnepi időszakban túlegyük magunkat és utána kompenzáljunk egy január eleji, meghatározott ideig tartó diétával, hanem még ekkor is figyelünk az étkezésére, betartjuk a határokat. Azonban a karácsonyi asztalnál ez a legtöbbször nem így történik, a nagyobb mennyiségű ételbevitel pedig terhet ró az emésztőrendszerre: a gyomorsav, gyomornedvek, emésztőenzimek nem tudják hatékonyan elvégezni a feladatukat. Ennek következtében számos panaszt is megtapasztalhatunk, mint például a puffadás, gyomorégés, hányinger.

„A január tényleg egy jó időszak lehet arra, hogy egy tisztítókúrát tartsunk, mely időszakosan rendkívül hasznos a szervezet számára” – mondta el Király Éva dietetikus, az Alaplé Bár tulajdonosa,  aki hozzátette, hogy a méregtelenítés egyébként is napi szinten működik a szervezetünkben: az embert konstans hatások érik – legyen szó levegőről, külső környezetről, étkezésről. Ezt tudja támogatni egy kúra, amely során intenzívebb tisztítás megy végbe.


Még nem böjtöltél? Így vágj bele!

Az időszakos böjtnek számtalan pozitív hatása van: időről időre az emésztőrendszernek kimondottan jó a tehermentesítés. Mindamellett, hogy segít a felgyülemlett salakanyagok eltávolításában, az elménkre is erős kihatással van: a böjt egy testi, szellemi megtisztulás is. Kezdők számára is számtalan, 3-7 napos tisztítókúra létezik már, amit akár otthon is ki lehet próbálni.

„A kezdő böjtölők számára hasznos, ha eleinte csak elhagynak bizonyos alapanyagokat , mint például a színhús - amit rágni kell - a tejtermékek és a cukor. Ez három olyan nagyon alapvető dolog, hogyha már csak ezektől mentesítik magukat arra a néhány napra, már önmagában hasznos kúra lehet, amit egyéb tápanyagokkal még ki lehet egészíteni. A szénhidrát hirtelen elhagyása miatt viszont fontos a gyümölcscukor bevitel. Gyorsan tud energiát adni, így elkerülhetjük a fáradtság érzetét” – mondta el Király Éva.


Alaplé: a folyékony arany

Bizonyos alapanyagok elhagyása mellett már a kezdők méregtelenítő kúrája során is hasznos lehet a minőségi alapanyagokat tartalmazó csirke és a marha alaplé: nem terheli az emésztőrendszert, mégis számos tápanyag megtalálható benne. Tápláló, melynek köszönhetően a kúra alatt sem kell éheznünk.

A csontlevesben könnyen emészthető formában vannak jelen vitaminok, ásványi anyagok, mikrotápanyagok, valamint a zselés, kocsonyás kollagén is, mely a kötőszövet, a bőr és a csontok legfontosabb fehérjéje. A dietetikus elmondása alapján az egészséges, tudatos táplálkozásban az alaplé a szervezet számára egy nélkülözhetetlen alapanyag. A napi fehérjebevitelünk egyharmada kollagénfehérje kellene, hogy legyen. Ebben is segít a folyékony arany, az alaplé, melyet sokan csak erőlevesnek hívnak – nem ok nélkül. Egy igazi tápanyagbomba, mely az immunrendszer hatékony működését is segíti.


„Az immunrendszer nagy része is az emésztőrendszerben található, így, ha ott gond van, az kihat az testünk működésére is. Az alaplében található glicin, a glutamin vagy az alanin, kiemelkedően fontos szerepet játszanak a bél egészségének megőrzésében. A kollagénnel együtt támogatják az emésztőrendszert: megnyugtatják, regenerálják a vékonybél bolyhait, segítik a tápanyagok felszívódását, valamint gyulladáscsökkentő hatásuk is van” – tette hozzá Király Éva. Azt is elmondta, hogy bár a zöldség alaplének más az összetétele, ugyanúgy része lehet a kúrának. Mindamellett, hogy a vitaminok, ásványi anyagok kifőnek az alapba, a böjt során kimondottan jól tud esni a (forró) változatosság is.

Íme a csirkealaplé receptje:

3 db csirke far-hát
6 db csirkeszárny
1 db zellergumó
3 db sárgarépa
2 db fehérrépa
10 dkg gyömbér
1 fej vöröshagyma
1 db póréhagyma
1 csokor petrezselyem
1 ág rozmaring
2-3 gerezd fokhagyma

Elkészítése:

  1. A csirke alaplé elkészítéséhez a vöröshagymát megmossuk, a héját rajta hagyjuk, majd félbevágjuk. A többi zöldséget is megmossuk, nagy darabokra felvágjuk, a gyömbért megpucoljuk. A húsokat átnézzük, az esetleges tollmaradványokat eltávolítjuk.
  2. A gyömbér és a zöldfűszerek kivételével egy tepsibe helyezzük a zöldségeket, a csirke far-hátakat, és a szárnyakat 200 fokra előmelegített sütőben 30-40 percig sütjük.
  3. Ha elkészült, egy nagy fazékba áthelyezzük a megsült húsokat, zöldségeket és a tepsiben lesült darabokat és lét, felöntjük annyi vízzel, hogy jól ellepje, hozzáadjuk a gyömbért, a rozmaringágat, a petrezselymet, és lassú tüzön elkezdjük főzni. A főzési idő minimum 4 óra. Főzhetjük ennél tovább is, akár egész éjszaka, de fontos, hogy nagyon alacsony lángon csak gyöngyözve főzzük. Minél tovább főzzük, annál koncentráltabb lesz az íze.
  4. Az elkészült alapléből a zöldségeket és a húsos csontot eltávolítjuk, majd a levet leszűrjük.
  5. Hűtőbe tesszük, majd ha a tetején a zsír már megdermedt, kivesszük hűtőből, és a zsírt eltávolítjuk.

Ezek is érdekelhetnek

Friss