Mézes krémes  recept
Mézes krémes
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen recept
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Birsalmabefőtt recept
Birsalmabefőtt
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Dubarry-szelet recept
Dubarry-szelet
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Mit is jelent a csőben sütés? Tulajdonképpen semmi mást, mint hogy egy tepsibe fektetett étel felső rétegét barnára pirítjuk a sütőben. Más néven gratinírozunk. Ami meg a csőben sütés etimológiai eredetét illeti, gyaníthatóan a mediterrán országokban használt, fedeles cserépedény formájára utal maga a szó.

Mi az a gratinírozás?

A szó eredete francia (gratin, au gratin). Az ilyen eljárással készített ételek esetében biztosra mehetünk, hogy szép, pirosra sült kéreg alatt találjuk a vékonyra szeletelt, rétegekbe halmozott tejszínes krumplit vagy az édesköményt, esetleg valamilyen húsételt. A gratin szó átvitt értelemben a francia társadalom krémjét is jelenti.

Brokkoli és karfiol csőben sütve
Brokkoli és karfiol csőben sütve

Hogyan gratinírozhatunk?

Erre két módszer létezik: egyrészt a még alapvetően nyers vagy részben nyers alapanyagokat sütjük össze úgy, hogy a tetején kialakuljon egy fényes, ropogós réteg, vagy a már megfőtt hozzávalók ízeinek harmonizálására alkalmazzuk a módszert.

Abban az esetben, ha nyers összetevőkkel is dolgozunk, hosszabb ideig kell sütni az ételt, érdemes vigyázni, hogy kellő mennyiségű folyadék lepje el. A kész, már megfőzött alapanyagokból álló étel gratinírozása viszonylag rövid időt vesz igénybe.

Bármilyen zöldséget összesüthetünk tejszínes-sajtos mártással
Bármilyen zöldséget összesüthetünk tejszínes-sajtos mártással

Sok esetben valamilyen mártással keverjük össze az alapanyagokat, hogy végezetül ez - s a süléskor kialakuló kéreg - határozza meg az étel karakterét.

A gratinírozáshoz többféle mártást készíthetünk. Leggyakrabban valamilyen tejszínes, tojásos alapú mártást használunk, de elterjedt az étel besamellel vagy Mornay mártással (besamel sajttal dúsítva) való befedése. Szaftosabb alapanyagok esetén azonban néha elegendő egy kevés sajttal vagy zsemlemorzsával megszórni a tálban lévő étel tetejét, és úgy megpirítani egy erre alkalmas sütőben.

Padlizsán-gratin
Padlizsán-gratin

A mártások ízesítéséhezl a tepsibe halmozott alapanyagok adják a kiindulópontot. Ezek ismeretében bátran adhatunk hozzá zöldfűszereket, borsot, fokhagymát. Esetleg gazdagíthatjuk pirított baconnal, tehetünk bele apróra szelt gombát, esetleg más, enyhén párolt zöldséget. Ízesíthetjük sajtokkal, a csirkehúsos ételekhez általában jól passzol a gorgonzola, de egy kis füstölt scamorzát is reszelhetünk a mártásba. Tetejére szintén mehet a füstös olasz sajt, vagy akár egy kevés parmezán, esetleg mozzarella karikák is kerülhetnek rá.

Az ily módon sült étel készítését úgy időzítsük, hogy ne kelljen állnia, mielőtt tálaljuk. Ha korábban készül el, akkor összeesik és hajlamos kiszáradni.

Az igen tisztes, nagy múltra visszatekintő gratin dauphinois is ezzel a technikával készül. A legenda szerint a dauphint - a későbbi II. Henriket - próbálták ezzel a tejszínnel gazdagított krumplival rászoktatni a zöldségevésre. S ha lehet hinni a legendáknak, akkor a 16. század Franciaországában már készítettek csőben sült ételeket.

Gazdagon rakott krumpli csőben sütve
Gazdagon rakott krumpli csőben sütve


Bryndzás brokkoli

Hozzávalók:
1 gigantikus brokkoli
4 egész tojás
25 dkg túró
10 dkg bryndza
15 dkg húsos szalonna

1-2 teáskanál curry

Elkészítés: A rózsákra szedett brokkolit currys, sós vízben megpárolom. A tojásokat felütöm, elhabarom, az áttört túrót és a lepirított szalonnát, zsírjával együtt belekeverem. A bryndzát kézzel belemorzsolom. Óvatosan sózom. Egy nagy jénaiba belefektetem a lecsöpögtetett brokkolit, nyakon öntöm a szószommal, majd a 200 fokra melegített sütőbe dugom. Addig sütöm, amíg szépen megpirul a teteje.

Sajtos karaj

Hozzávalók:
1 kg karaj
20 dkg edami sajt

1 tojás
4-5 nagy ek tejföl
olaj

Elkészítés: Olajjal kikent tepsibe fektetem a kiklopfolt, finoman sózott szeleteket, a tojással kikevert tejföllel szépen bekrémezem, majd reszelt sajttal megszórom. 190 fokon sütöm, amíg a sajt szépen megpirul. Rozmaringos, újhagymás rizzsel tálalom.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.