Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Kókusz

Története

Valószínűleg Dél-kelet Ázsiából származik, de a pontos eredet máig tisztázatlan, több más helyszín, köztük Polinézia is lehetséges. Új-Zélandon 15 millió éves kókuszleletet is találtak. Valószínűleg magától terjedt el a kontinensek között, hiszen csírázóképességét 3 hónapig megőrzi, még sós vízben úszva is. A kókuszdió igen jó úszó, már Norvégiában is találtak csírázóképes példányokat. A kókusz hosszú utat tesz meg, mire a szupermarketek polcairól hazavihetjük. A cocos szó a grimasz portugál kifejezésből ered, mivel a gyümölcs alakját majomfejhez, a három csírázójukat pedig vigyorgó pofához hasonlították a portugál felfedezők.

Hogyan válasszunk?


Figyeljünk arra, hogy teljesen ép héjú példányt vegyünk. Repedés nélküli héj, ép szemek (ez a három csírázólyuk elnevezése), friss illat és viszonylag nehéz súly jellemzi az egészséges kókuszdiót.

Hogyan tároljuk?


Szobahőmérsékleten hetekig tárolható. Akkor a legjobb, ha van benne még egy kis kókuszvíz, ami frissen tartja a gyümölcshúst. A túl sok kókuszvíz az éretlen kókuszdió ismérve.

Hogyan készítsük elő?


Keressük meg a három csírázójukat, melyek késsel vagy szöggel könnyen átszúrhatók. Ezeken keresztül kicsorgathatjuk a kókusz értékes levét. Ezután szétfűrészelhetjük vagy kalapáccsal széttörhetjük a diót, hogy a fehér kókuszhúst kinyerjük.

Hogyan főzzük?


A kókusz belét a trópusokon általában frissen fogyasztják, de előfordul, hogy szárítva vagy reszelve használják. A reszelt kókuszbél a kofra, melybe mi is beleforgatjuk a kókuszkockát vagy a kókuszgolyót. A vízbe áztatott és kipréselt kókuszbélből készül a kókusztej, melyet frissen adnak az ételekhez, vagy kókusztejport készítenek belőle. A kókuszbélből készül a kókuszzsír is, sütéshez kiváló. (Azért nevezzük zsírnak, mert szobahőmérsékleten szilárd, inkább a zsírra hasonlít, mintsem az olajra.)

Néhány praktika


A kókusz alján lévő 3 lyukacskát átlyukasztva kinyerhetjük az értékes kókuszvizet. Ha szeretnénk a megtisztított kókuszhúst néhány napig tárolni, tegyük vízbe és hűtőszekrénybe. A kókusz héjából szépséges mécsestartókat, tálkákat farigcsálhatunk otthon. Ha lakatlan szigetre vetődnénk, keressük elsőként a kókuszdiót. Évekig életben tarthat minket.

Felhasználási javaslat


A reszelt kókuszt édességekhez, süteményekhez használjuk, de ízesíthetünk vele húsételeket is. Nyersen salátákba használhatjuk. A kókusztej por formában is sok helyen kapható, de a nagyobb szupermarketek konzervet is tartanak. A kókusztejet, melyet a kókusz húsából nyernek felhasználhatjuk úgy, hogy a krémleveseket tej vagy tejszín helyett kókusztejjel bolondítjukm vagy a tejberizst fele tejjel, fele kókusztejjel készítjük. Frissen üdítőként fogyaszthatjuk a zöld kókusz levét.

Miért ne?


Ha csípős ételre fáj a fogunk, készítsünk koftát kókuszos mákos paradicsommártásban. Gyúrjunk össze 30 dkg áttört tehéntúrót 20 dkg teljes kiőrlésű búzaliszttel, fűszerezzük sóval, hegyes erőspaprikával és korianderrel. Az így összegyúrt masszából kis gombócokat formázunk, melyeket bő, nem túl forró olajban kisütünk. 1 liter paradicsomlevet egy lábosban forraljuk fel, keverjünk hozzá 10 dkg őrölt mákot és 10 dkg kókuszreszeléket. Csípős paprikával, korianderrel fűszerezzük, és főzzük mártás sűrűségűre. A megsült gombócokat a mártással és rizzsel tálaljuk.

Ismerjük meg jobban!


A hosszú törzsű kókuszpálma akár 30 méter magasra is megnőhet, és levelei elérhetik az 5 méteres hosszúságot. Amit fogyasztunk, az a tojás alakú termés, szakszóval a csontár, mely akár 1-2,5 kg-os is lehet. Ebben található a termés magja, a dió, mely barna héjú. A maghéjban találjuk a kókuszvizet, mely édeskés ízű. A héj belső része a fehér kókuszbél. A legtöbb kókuszt a Fülöp-szigeteken, Indonéziában és Indiában termesztik. A kókuszpálma az egyik leghasznosabb kultúrnövény a világon, minden részét felhasználják. Szőnyegek, ruhák, táskák készülnek a rostos köpenyből font fonalból. A belső héjból edényeket, tálakat csinálnak. Melyik nő nem használt még kókuszos naptejet, sampont vagy testápolót? Az afrikai nők kókuszolajjal ápolják a hajukat. Egyre több helyen termesztenek alacsony kókuszpálmákat, hiszen a gyakran harminc méteres magasságból való betakarítás nyaktörő mutatvány. Több helyen idomított majmok végzik a kókuszszüretet. Senki ne rontsa el a februári trópusi nyaralását azzal, hogy fejét hátrahajtva baktat a kókuszligetekben egész nap, csak városi legenda, hogy több embert ölnek meg a lezuhanó kókuszdiók, mint a cápák. A virágzatból csepeg a pálmanedv, ebből pálmabort, ecetet, pálmacukrot készítenek. Az alkoholos kókuszlikőr itthon is kapható, a Pina Colada nagy nyári kedvencünk. Kókusz csipszet is lehet kapni bioboltokban. Ázsiában a piacokon vízben tárolják a darabolt kókuszt, hogy ne száradjon ki, és könnyen elrágcsálhassuk. Külön megvehetjük a kókuszitalt is. Aki Manilában jár, feltétlenül látogassa meg a Kókuszpalotát!

Élelmezési ismeretek


A kókusz tartalmaz magnéziumot, kalciumot, cinket és vasat is. Telítetlen zsírsavakban gazdag, ezért a szívbetegségek kialakulásának esélyét is jelentősen csökkenti. Kiváló csonterősítő. A hindu néphagyomány szerint 99 féle betegség gyógyítására jó a kókusz. A kókuszlé vizelet- és hashajtó, vértisztító és emésztést segítő hatású. A kókuszolaj zsírsavainak 50%-a laurinsav, mely az anyatejben is megtalálható immunerősítő.