A túlsúlyos gyermekek lefogyasztása nem egyszerű feladat, szakember nélkül többnyire nem is sikerül a szülőknek. Elsősorban a gyermekorvos az, akivel konzultálni tudnak. Az ország minden vármegyéjében van már olyan gyermekorvos, aki komplex segítséget nyújthat az elhízott gyermekek életmódváltásához, miután 25-en elvégezték a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Életmód Ambulanciája által kidolgozott képzést – írja cikkében a Világgazdaság.
Hogyan indul a tanácsadás?
„A családok zöme pontosan tudja, mit kellene másképp csinálni, csak nem csinálja. Először fel kellene mérni, milyen tudás birtokában vannak, másrészt meg kell ismerni a saját szempontjaikat, akár a gyerek alkatát illetőn is. Az szintén nagyon fontos, hogy ne a saját szempontjainkat erőltessük a családra” – mondja Gács Zsófia gyermekgyógyász, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinika Tűzoltó utcai részlegének endokrinológus szakorvosa. Fontos, hogy az orvos felismerje, hogy az életmódváltás nem egy igen/nem típusú kérdés, hanem soklépcsős út, és fontos, hogy a gyerek és a család éppen melyik lépcsőfokon áll, és a továbblépésében hogyan tudná őket segíteni. „Az életmódváltásnak van olyan szakasza, amikor az érintett nem is fontolgatja, hogy életmódot vált. Ezen a lépcsőfokon nem érdemes főzési tanácsokat adni, mert nem akar megváltoztatni semmit. Ezen a ponton arról lehet beszélgetni, hogy a család szerint milyen előnye lenne egy megváltozott testalkatnak. Arról is lehet beszélgetni, miért nem szeretnének változtatni, mi a vonzó a mostani életmódjukban. Így sokkal pontosabban lehet látni az életmódjukat, és azt, hogy mivel lehetne befolyásolni” – mondja a doktornő.
Fogyni kell minden áron?
A gyermeket fogyásra bírni nagyon nehéz feladat mentálisan a szülőknek. Ezért is jó hír, hogy az esetek nagy részében nem kell feltétlenül lefogyasztani a gyereket ahhoz, hogy az egészségét hosszú távon támogatni tudják – még akkor sem, ha extrém túlsúlya van, mondjuk nyolcévesen 60 kilogramm. Elegendő, ha olyan súlygyarapodási ütemet sikerül elérni, amely az egészséges testalkat felé tart. „Fogalmazzunk úgy, hogy az elmúlt évek súlygyarapodását le kell fékezni. Kicsi gyermekkorban semmiképpen nem kell lefogyasztani, de kamaszkorban, amikor egy 13-14 éves gyerek 100 kilogramm feletti súlyt ér el, akkor már egyes esetekben ez a megoldás” – teszi hozzá Gács doktornő.
Diétás étrend vagy egészséges táplálkozás?
„Az életmódváltásban benne van az étrend megváltoztatása, de ezt sem nevezném diétásnak vagy nagyon korlátozó jellegű étrendnek” – mondja a szakember. A cél az, hogy olyan étrendet, életvezetést, menüt tanítsanak a gyereknek és a családnak, amellyel hosszú távon képesek fenntartani az egészségüket. Ebben a hosszú táv nagyon lényeges tényező. Mert nem arról van szó, hogy végigcsinálnak egy negyvennapos diétát, hanem olyan megoldást kell mutatni, amely az elkövetkező években segíteni tud nekik.
Miért fontos figyelni az étrendre gyerekkorban?
Korábbi cikkünkben már foglalkoztunk a gyerekkori elhízással. Ahogy írtuk, gyerekek esetében fennáll az esélye annak, hogy a helytelen diétával súlyos vitamin- és ásványanyaghiány lép fel. Túl kevés kalóriabevitel esetén még a kiegyensúlyozott étrend is visszavetheti a növekedést és a fejlődést. A kevés fehérjét tartalmazó étrend akadályozhatja az izomnövekedést, míg a túl kevés zsír gátolhatja az A-, D-, E- és K-vitaminok felszívódását. Az alacsony szénhidráttartalmú diéták rossz hatással lehet a tanulásra, a koncentrációra és az iskolai teljesítményre, mivel a szénhidrátok energiát adnak és segítik a gondolkodást. Az ideális testsúly elérése érdekében, ne fogyókúraként, hanem egészséges életmódként tekintsünk a folyamatra.
Bővebben a témáról a Mindmegette és a Világgazdaság cikkében olvashatsz.
(Borítókép: Shutterstock)
Ajánljuk még:
- Saját maga alakította étrenddel fogyott Feri, kedvenc receptjét meg is osztotta>>>
- A szakértő elárulta: ez a jó időpont az édességfogyasztásra>>>
- Ezt az egyetlen dolgot mindenképpen tedd meg az egészséged érdekében>>>