Rákkeltő és májkárosító anyaggal szennyezett élelmiszert hívott vissza a Tesco

Azonnali hatállyal visszahívta, és kivonta a forgalomból a Nébih a Tesco egyik népszerű, sajátmárkás termékének több tételét is. A Kettle burgonyacsipsz 150 grammos kiszerelése közü több is ásványolajjal szennyeződhetett, így elfogyasztásuk egészségkárosító lehet.

Visszahívta és kivonta a forgalomból a Tesco a Kettle burgonyacsipsz több tételét - olvasható a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön közzétett felhívásában. Az áruházlánc ásványolaj-szennyezettséggel indokolta az intézkedést - írták.

 

A Nébih arra kéri a vásárlókat, hogy az alábbi azonosító adatokkal megegyező termékeket ne fogyasszák el:

Bejelentő: Tesco-Global Zrt. 
Termékek megnevezése: TS Kettle chips 150 g – többféle ízesítés
Márka: Tesco
Probléma jellege: ásványolajokkal való szennyezettség
Forgalmazó: Tesco-Global Zrt.
Intézkedés: Termékvisszahívás, forgalomból kivonás

 

Az érintett termékek bármelyik Tesco üzletbe visszavihetők, ahol blokk nélkül is kicserélik vagy visszatérítik azok árát. Az üzletlánc a visszahívásról a honlapján tájékoztatta vásárlóit.

hogyan került ásványolaj a csipszbe?

Az ásványolaj-szénhidrogének főként nyersolajból származó vegyületek, de szintetikus úton is előállíthatóak szénből, földgázból vagy biomasszából. Az ásványolaj-szénhidrogének bekerülhetnek az élelmiszerekbe környezetszennyezés útján, de bejuthatnak a betakarítás vagy az élelmiszer-feldolgozás során alkalmazott gépek kenőanyagaiból, technológiai segédanyagokból, élelmiszer-adalékanyagokból és az élelmiszerekkel érintkezésbe kerülő anyagokból (pl. papír, karton) is.

2012-ben az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) arra a következtetésre jutott, hogy az ásványolaj-szénhidrogénekhez sorolható anyagcsoportok emberi egészségre gyakorolt potenciális hatásai igen eltérőek egymástól. Az ásványolajok aromás szénhidrogénjei genotoxikus rákkeltő hatást fejthetnek ki, az ásványolajok egyes telített szénhidrogénjei pedig az emberi szövetekben felhalmozódva májkárosodást okozhatnak. Az ásványolaj-szénhidrogének élelmiszer-minőségű termékeit olyan kezelésnek vetik alá, amitől minimálisra csökken aromás szénhidrogéntartalmuk. Az élelmiszerekben és az élelmiszerekkel érintkezésben használt anyagokban előforduló ásványolaj-szénhidrogének előfordulási szintjeinek nyomon követése ajánlott az Európai Unióban.

Ezek is érdekelhetnek

Friss