Praktikus

Sárgul, szárad a tuja? Ez a 7 gyakori ok állhat a háttérben!

Shutterstock
A tuja az egyik legnépszerűbb örökzöld növény a kertekben, de sokan nem is sejtik, mennyi veszély leselkedik rá. Ha nem figyelünk oda, akár búcsút is mondhatunk a növényünknek!

A tuja igen közkedvelt növény, ami nem is csoda. Alapvetően nincsenek nagy igényei és remekül védi a telket a kíváncsi tekintetektől. Azonban, ahogy minden növénynek, úgy a tujáknak is vannak betegségei, kártevői. Ha ezekre nem figyelünk, akkor könnyen előfordulhat, hogy a tuja elkezd száradni, rosszabb esetben elpusztul. Mutatjuk, hogyan ismerhetjük fel ezeket, és mivel védekezhetünk ellenük. 

A tuja metszése sokszor segíthet megfékezni a betegségeket.
A tuja metszése sokszor segíthet megfékezni a betegségeket.
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

A tuja életébe is kerülhet

Ha hosszú életű, szép tujákat szeretnénk, akkor rendszeresen ellenőriznünk kell az állapotukat. Ha későn vesszük észre, hogy a bokroknak baja van, akkor az akár a növények életébe is kerülhet, mivel a kezdődő problémákat könnyebb megállítani, mint az előrehaladottat.

1. Lehet, hogy csak szomjas? 

Mivel a tuja örökzöld, ezért szereti a nedves, csapadékos környezett, illetve a magas páratartalmat. Emiatt, ha nem jut elegendő folyadékhoz, akkor a tuja gyorsan elkezdhet sárgulni, száradni. Ilyenkor egy alapos öntözés segíthet a növényen. Azonban a száradás más problémákra is visszavezethető.

2. Betegség is lehet a háttérben

A pikkelylevél barnulás a legsűrűbben előforduló betegség, ami leginkább a nyugati és az óriás tuját fertőzi meg. Könnyű felismerni, mivel tavasszal alakul ki, és az alsó fiatal hatások kezdenek el barnulni, majd onnan terjed felfelé. Ha ezt a problémát tapasztaljuk, akkor nincs más választásunk: szükség lesz a permetszerre, és egy alapos metszésre. Figyeljünk rá, hogy minden érintett levél le legyen vágva, hogy a betegség ne terjedhessen tovább.

3. Kezeljük a sérüléseket

A másik betegség, ami veszélyes a tujára a kabatinás hajtás- és ágpusztulás, ami kora tavasszal mutatja az első tüneteit. Rossz hír, hogy ha ez bekerül a kertünkbe, akkor akár más növényekre is átterjedhet, ezért fontos, hogy időben észrevegyük és tegyünk ellene. Tünete a tuja fiatal hajtáscsúcsainak elsárgulása, elszáradása és a fás részeken megjelenő besüppedő foltok. Mivel ez a betegség a sebzéseken keresztül fertőzi meg a növényt, ezért fontos a sebeket minden esetben megfelelően lekezelni. A kezelés itt is metszéssel kezdődik, a levágott, beteg részeket semmisítsük meg. A betegséget megelőzni úgy lehet, ha magnéziummal, kalciummal és műtrágyával erősítjük a növényt.

4. Gomba is okozhat sárgulást

A pesztalóciopsziszos hajtás- és ágpusztulást egy gomba okozza, ami a borókán és a fenyőféléken is megjelenhet. Ez a gomba tavasszal aktivizálódik, és súlyos esetben a növény halálát okozhatja, viszont leginkább a gyengébb növényeket támadja meg, ezért tápoldatokkal elkerülhető. A gomba csak sérülésen keresztül tud a növénybe jutni, ezért itt is figyelni és kezelni kell a sebeket.

5. Moly is megtámadhatja

Sajnos a tujafúró aranymoly kifejezetten szereti a tuját. Az apró termetű bogár csak 5-6 mm nagyságú, mégis hatalmas károkat tud okozni. A moly a tojásait a hajtáscsúcs közelébe helyezi, majd a lárvák júliusban augusztusban kelnek ki és rögtön el is kezdik enni a növényt. Az egyetlen esélyünk ellene a permetszer.

 

A tuján megjelenő tetű egyik tünete lehet a fekete levélzet
A tuján megjelenő tetű egyik tünete lehet a fekete levélzet
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

6. Tetves is lehet a tuja

Rossz hír a tuja kedvelőinek, hogy bizony a tuját is megtámadhatja a tetű, méghozzá a tuja-teknőspajzstetű. Először a leveken jelenik meg, majd később az ágakra és törzsre is átmegy. A tetű mézharmatot ürít a növényre, ami miatt később fekete korompenész jelenhet meg rajta. A tetű jelenléte árulkodó lehet, ha a tuja levelei elszürkülnek, majd elszáradnak. Vegyszeres kezelés ajánlott ellene.

7. Jöhet még a borókaszú is

Ez a bogár a tuján komoly problémákat tud okozni. Tavasz végén párosodik a borókaszú, ekkor a legyengült tuja törzsébe mély járatot készít, hogy ide tegye le a petéit. A kikelt utódok megrágják a fiatal hajtásokat. Ha elbarnult, vagy félig letört száraz ágat találunk a tuján, akkor ott bizony szú van. Vegyszerrel védekezhetünk ellene – írj a Lender

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.