Rejtett kiadások, amik csak úgy emésztik a konyhapénzt

A nagybevásárlásokat könnyű számon tartani és vezetni a családi kiadások sorában, hiszen nagy tételek és a blokkot is kézhez kapjuk, így van nyoma a költésnek. Nem is ezek a nagy kiadások azok, amik a hónap végén, az összesítés során meglepetést okoznak, hanem azok az apróságok, amik észrevétlenül felfalják a pénzünket. Te is összeírod a havi kiadásokat, a számlákat, a törlesztőket, az albérletet, a rezsit és a buszbérletet, mégis mindig többet költesz, mint terveztél?
Hova tűnik a pénzem? Ezt a kérdést sajnos sokan felteszik, a válasz pedig a rejtett kiadásokban keresendő. Elképesztően tudatosnak és elszántnak kell lenni ahhoz, hogy az ember minden forintot kézben tartson és ne csússzon be egy hónapban valami nem tervezett, elfeledett vagy váratlan kiadás. Főleg úgy, hogy sok levonásról csak akkor értesülünk, amikor már megtörténtek.
1. Előfizetések
Alig pár éve még csak az internetet és a tévét fizettük, ma viszont már annyi online tartalomszolgáltatásra van előfizetésünk, hogy számontartani is kihívás. Az egyenként csak egy-kétezer forintos tételek összeadva már akár 10-20 ezer forintos havi kiadást is jelenthetnek, főleg úgy, hogy a Netflix és társai már bőven meghaladják a 3-5 ezer forintos határt is.
Ha a YouTube-ot reklámok nélkül akarjuk élvezni, az is pénz, a legnagyobb zenei platform, a Spotify is fizetős, nem beszélve a különféle tárhelyekről, ahol a telefonnal készített fotókat tároljuk akár a Google, akár az Apple rendszerében.
Az előfizetéseket csoportos beszedéssel intézik, azaz csak akkor értesülünk a kiadásról, ha megtörtént a levonás. Érdemes listába szedni, milyen előfizetéseink vannak, mérlegelni, melyiket használjuk, melyiket éri meg fenntartani és melyik az, amelyiket akár le is mondhatjuk.
2. Rágók, gépi kávék, pékáruk
Az apró kiadások azok, amik 300-500 forintos tételek, amik szinte jelentéktelen összegnek tűnnek. Egy rágó vagy egy a munkahelyen megvásárolt gépi kávé valóban nem nagy kiadás, ha a havi bevásárlással hasonlítjuk össze, de amint felszorozzuk harminc nappal, vagy akár csak tizenöttel, máris szemmel látható tétellé válik a családi könyvelésben.
Nincs időnk reggelizni, mert elaludtunk, és ezért beugrunk az egyik aluljárós pékségbe? A kollégákkal szünetet tartunk és becsúszik még egy kávé? Ezek a mikrokiadások bizony láthatatlanul emésztik a konyhapénzt.
3. Felesleges bevásárlótáskák
Talán több bevásárlótáska van a magyar családoknál odahaza, mint amennyi a boltokban. Nyilván ez túlzó kijelentés, de azzal talán nem vállalunk nagy kockázatot, ha azt írjuk, hogy rengeteg embernek a szükségesnél jóval több bevásárlótáskája van otthon.
A táskák száma pedig nemhogy csökkenne, hanem még nő is, ugyanis megesik az emberrel, hogy elfelejti magával vinni, vagy akkor megy boltba, amikor épp nincs nála szatyor. A termékeket pedig valamiben haza kell hozni, így ha havonta csak egyszer-kétszer, de veszünk új szatyrokat, akkor akár ezer forint mínusszal is számolhatunk.
4. Kidobott élelmiszerek
Az egyik legsúlyosabb dolog az élelmiszer-pazarlás. Habár évről évre javul a helyzet, azaz egyre tudatosabbak a magyarok is, azaz csökken a kidobott élelmiszer mennyisége, még közel sem tökéletes a helyzet. A túl sok rizs vagy tészta, az el nem fogyott készétel, a megromlott paradicsom, uborka vagy paprika, a megszáradt zsemle a mi hibánkból kerül a szemétbe, és bár ezek sem tűnnek nagy tételnek, havi és éves összesítésében már számottevő kiadások.
A fejenkénti éves élelmiszerhulladék 62 kilóra emelkedett 2023-ban Magyarországon, ami kétkilós növekedést jelent a 2022-es adathoz képest. A növekedést szinte teljes egészében az úgynevezett elkerülhető élelmiszerhulladék okozza. Az élelmiszer-pazarlás túlnyomó részét (82,51%) továbbra is a készételek, a friss zöldségek és gyümölcsök, valamint a pékáruk és a tejtermékek adják.
A felesleges előfizetéseket le kell mondani, nincs mese, még akkor is, ha akciósan kötöttünk szerződést valamelyik streaming platformmal. Ha nem nézzük, ne is fizessünk érte. Az élelmiszer-pazarlás ellen a heti menü megtervezésével, bevásárlólista írásával lehet védekezni, illetve keresni folyamatosan a maradékmentő praktikákat, hiszen a maradék rizs, tészta és a szikkadt kenyér is felhasználható.
A rejtett kiadások elleni legjobb módszer, ha minden kiadást listában vezetünk. Ehhez használhatunk egy kockás füzetet is, de több, magyar nyelvű, ingyenes applikáció is letölthető, ahol fel tudunk írni és címkézni minden egyes kiadást. Ha ezeket szorgalmasan és kitartóan vezetjük, akkor hónap végén pontos képet kapunk arról, mennyi pénzt költöttünk élelmiszerre, tisztítószerekre, a számlákra és melyek voltak a nem tervezett, azaz a rejtett kiadások.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.