Az aludttej régi, házias alapanyag, ugyanakkor ma is remek alternatíva, ha szeretnél tejföl helyett valami könnyedebbet, természetesebbet használni a sütéshez. Édes és sós tésztákban egyaránt jól működik: a pogácsa is omlósabb, puhább, ízletesebb lesz tőle.
Az aludttej egy hagyományos tejtermék, ami akkor keletkezik, amikor a nyers vagy pasztőrözetlen tejet szobahőmérsékleten állni hagyjuk, és a benne található természetes tejsavbaktériumok hatására megalvad. Ennek következtében savanykás, enyhén zselés állagú tejterméket kapunk, amit régen minden nap használtak elődeink a sütéshez, főzéshez. Fontos hozzávalója például a rongyos lapótyának is, amit népi lángosnak is hívnak. A laktató fogás rendszeresen került az asztalra lekvárral vagy fokhagymával megfűszerezve.
Ha kipróbálnád ezt a különleges fogást, nézd meg videón, hogyan is kell elkészíteni.
Az erjedés eredményeképpen a tejben lévő tejsavbaktériumok lebontják a tejcukrot (laktózt), így könnyen emészthető tejtermék keletkezik, amit az érzékeny gyomrúak is jobban tolerálnak. Az aludttej emellett vitaminban és ásványi anyagokban is gazdag: magas a kalcium-, a foszfor, valamint a B-vitamin-tartalma.
Sokan önmagában is szeretik meginni – íze a kefirre vagy az íróra hasonlít leginkább –, de sokoldalúan fel is használható: palacsintába, lepényekbe, kelt tésztákba, sütikbe és persze pogácsákba is.
Az aludttej savanyú összetevőként többféleképpen is hozzájárul, hogy ízletesebb legyen a pogácsa. Omlósabbá teszi például a tésztát, mert a tejsav gyengíti a lisztben található gluténszálakat, ezáltal puhább és omlósabb lesz a tészta, akár másnap, harmadnap is. Ezt a hatást egyébként akkor is elérhetjük, ha a hagyományos tejbe vagy tejfölbe egy kevés ecetet vagy citromlét adunk.
A tészta állagát is javítja az aludttej: több nedvességet tartalmaz, mint a tejföl, ezért a pogácsa nem szárad ki sütés közben, és utána is puha, rugalmas marad, miközben a nyers tészta formázásában sem akadályoz a csere.
Ízletesebb is lesz a végeredmény, ha tejföl helyett aludttej kerül a pogácsába: a savanykás, de nem túl domináns íze jól harmonizál a többi, zsírosabb összetevővel.
Hozzávalók:
Elkészítés:
A savas aludttejhez érdemes egy kevés szódabikarbónát is adni. Az ellentétes kémhatású (savas-lúgos) összetevők reakcióba lépnek, szén-dioxidot termelnek, ami könnyebbé, lazább szerkezetűvé teszi a pogácsát.
(Recept és fotó: Vidék íze magazin)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.