Öntözni muszáj, főleg a melegebb időszakokban. De tudtad, hogy nemcsak akkor teszel kárt a kertedben, ha nem öntözöl, hanem akkor is, ha rosszul csinálod?

Az öntözés a kertészkedés alapvető feladata, hiszen így lesznek szépek a növényeid – és legfőképpen így maradnak életben. Viszont azzal már csak kevesen vannak tisztában, hogy ezt is lehet rosszul csinálni, amit a kert fog bánni.

Ezek a leggyakoribb öntözési hibák, amit egyszer legalább mindenki elkövet
Ezek a leggyakoribb öntözési hibák, amit egyszer legalább mindenki elkövet
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Márpedig lehet rossz az öntözés!

Kimegyek, megfogom a slag végét, vagy beállítom a locsolót, megnyitom a csapot és kész – az öntözés igen egyszerű műveletnek tűnik. Az Agroinform szerint viszont van 5 olyan öntözési hiba, amivel többet ártasz a kertednek, mint használsz. Mutatjuk mik ezek a hibák, hogy többé egyiket se követhesd el.

1. Öntözz rendesen!

Rövid ideig tartó locsolással csupán a talaj felső rétegét nedvesíted meg, ami nem elegendő a növények gyökereinek. Ha a növények csak a felszíni vízhez szoknak, gyökereik nem hatolnak mélyre, így kevésbé lesznek ellenállóak. Nem mindegy a talaj minősége sem: a homokos talaj gyorsan kiszárad, míg az agyagos vagy vályogos talaj több vizet igényel, de tovább is tartja meg.

2. A tövet locsold, ne a levelet!

Sokan úgy gondolják, hogy azzal tesznek jót a növényeiknek, ha esőt szimulálva locsolnak. Ez nem féltetlenül igaz. A legtöbb növénynek nem tesz jót, ha állandóan vizes a levele, mivel így gombásodás és egyéb betegség is előfordulhat. Nem mellesleg a vizet nem a levelükön, hanem a gyökerükön keresztül szívják fel, ezért inkább a tövet öntözd.

3. Nem mindegy, hogy reggel vagy este

Nagyon jól gondolkodik, aki azt mondja, hogy napközben, a melegben nem szabad locsolni. De mi van a reggeli és esti locsolással? Tény, hogy reggel és este kisebb a párolgás mértéke, így jóval több víz jut a növényekhez, és a levelek sem fognak megégni. A reggeli öntözés mégis jobb. Ennek oka, hogy a felmelegedett talajra kerülő víz gombásodást okozhat.

4. Figyeld az előrejelzést

Tűző napon sose locsolj, ahogy esőben sem érdemes. Mindig nézd meg a várható időjárást és aszerint öntözd meg a növényeket. Ha aszályos idők jönnek, számolj hosszabb locsolási idővel, hogy minden növény elegendő vizet kapjon. Fontos, hogy a gyógy- és fűszernövényeket csak aszályos időszakban ajánlatos öntözni, hiszen ha túlságosan sok vizet kapnak, azzal csökkenni fog az illóolajuk mennyisége.

5. Felejtsd el a hideg vizet

Egy jéghideg üdítő csak az embereknek esik jól a forróságban, a növények nincsenek oda a hideg vízért. Ezzel ugyanis egyszerűen sokkolod a növények gyökereit, ami a növény halálához is vezethet. Öntözésre a legjobb az összegyűjtött esővíz, de a kútvizet is szeretik a növények.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.