5 hiba, amelyet mindenki elkövet öntözéskor

Az öntözés a kertészkedés alapvető feladata, hiszen így lesznek szépek a növényeid – és legfőképpen így maradnak életben. Viszont azzal már csak kevesen vannak tisztában, hogy ezt is lehet rosszul csinálni, amit a kert fog bánni.
Kimegyek, megfogom a slag végét, vagy beállítom a locsolót, megnyitom a csapot és kész – az öntözés igen egyszerű műveletnek tűnik. Az Agroinform szerint viszont van 5 olyan öntözési hiba, amivel többet ártasz a kertednek, mint használsz. Mutatjuk mik ezek a hibák, hogy többé egyiket se követhesd el.
Rövid ideig tartó locsolással csupán a talaj felső rétegét nedvesíted meg, ami nem elegendő a növények gyökereinek. Ha a növények csak a felszíni vízhez szoknak, gyökereik nem hatolnak mélyre, így kevésbé lesznek ellenállóak. Nem mindegy a talaj minősége sem: a homokos talaj gyorsan kiszárad, míg az agyagos vagy vályogos talaj több vizet igényel, de tovább is tartja meg.
Sokan úgy gondolják, hogy azzal tesznek jót a növényeiknek, ha esőt szimulálva locsolnak. Ez nem féltetlenül igaz. A legtöbb növénynek nem tesz jót, ha állandóan vizes a levele, mivel így gombásodás és egyéb betegség is előfordulhat. Nem mellesleg a vizet nem a levelükön, hanem a gyökerükön keresztül szívják fel, ezért inkább a tövet öntözd.
Nagyon jól gondolkodik, aki azt mondja, hogy napközben, a melegben nem szabad locsolni. De mi van a reggeli és esti locsolással? Tény, hogy reggel és este kisebb a párolgás mértéke, így jóval több víz jut a növényekhez, és a levelek sem fognak megégni. A reggeli öntözés mégis jobb. Ennek oka, hogy a felmelegedett talajra kerülő víz gombásodást okozhat.
Tűző napon sose locsolj, ahogy esőben sem érdemes. Mindig nézd meg a várható időjárást és aszerint öntözd meg a növényeket. Ha aszályos idők jönnek, számolj hosszabb locsolási idővel, hogy minden növény elegendő vizet kapjon. Fontos, hogy a gyógy- és fűszernövényeket csak aszályos időszakban ajánlatos öntözni, hiszen ha túlságosan sok vizet kapnak, azzal csökkenni fog az illóolajuk mennyisége.
Egy jéghideg üdítő csak az embereknek esik jól a forróságban, a növények nincsenek oda a hideg vízért. Ezzel ugyanis egyszerűen sokkolod a növények gyökereit, ami a növény halálához is vezethet. Öntözésre a legjobb az összegyűjtött esővíz, de a kútvizet is szeretik a növények.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.