A tavasz tipikusan a kerti munkák ideje, amikor a természet is felébred téli álmából. Ilyenkor kell például a teleltetett muskátlikat visszavágni, melynek során a növény szaporításáról is gondoskodhatunk, hogy nyárra rengeteg új virág díszítse az otthonunkat.

A muskátli az egyik legkedveltebb dísznövény, amelyre tavasszal különös figyelmet kell fordítanunk, ha szeretnénk, hogy egész nyáron gyönyörű virágokkal díszítse a teraszunkat vagy erkélyünket. A téli pihenő után a megfelelő gondozás elengedhetetlen ahhoz, hogy a növény erőteljesen fejlődjön és bőségesen virágozzon. Tavasszal a muskátlikkal kapcsolatos legfontosabb teendők közé tartozik a teleltetett tövek visszavágása, friss földbe ültetése, a megfelelő tápanyag-utánpótlás biztosítása, valamint a rendszeres öntözés. Egyúttal ilyenkor szaporíthatjuk is a töveket, amelyek aztán nyárra színpompássá varázsolják a kertünket. 

muskátli szaporítása lépésről lépésre
A muskátli szaporítását egy alapos metszéssel kell elkezdeni 
FOTÓ: LAKÁSKULTÚRA

A muskátli szaporítása lépésről lépésre 

A teleltetés után a növények nincsenek a legjobb formájukban: hajtásaik megsárgulhatnak, sok lehet rajtuk az elszáradt rész. Ezért tavasszal célszerű metszéssel kezdeni a muskátlik felfrissítését. Ezzel egy időben pedig a szaporításra is sort keríthetünk – az így dugványozott tövek már nyáron virágozni fognak!

A növények metszése

Az első feladat tehát a muskátli metszése. Egy éles metszőollóval vágjuk le az elhalt, elsárgult hajtásokat. Emellett nem árt, ha egy kicsit megritkítjuk a növényt: az elágazó, fás részeket vágjuk le, hogy csak egy maradjon a fő növényen, ezzel biztosíthatjuk, hogy erőteljesen növekedjen, és sok-sok virágot hozzon. A növényrészeket ferdén vágjuk le, a levágott szárakat pedig tegyük félre – ebből lesznek a dugványok.

A dugványok ültetése

A szaporításra szánt dugványt érdemes a levélízület alatt, ferdén levágni a fő növényről, így nagyobb eséllyel lesz sikeres a muskátli szaporítása. A levágott hajtásokat készítsük elő: ha vannak, vágjuk le róluk a bimbókat és virágokat, valamint a levelek nagy részét is metsszük le. Ellenőrizzük a dugványokat, és ha sérült vagy beteg növényrészt találunk, azt sajnos ki kell dobni. Ne próbáljuk meg gyökereztetni, mert biztos, hogy nem lesz belőle egészséges növény. Az ép, megmetszett és előkészített muskátlidugványokat egy papírlapra téve két-három napig hagyjuk szikkadni, hogy a vágás felülete beszáradjon. Ha ezt elmulasztjuk, a gyökerezés helyett a növény rothadásnak indulhat a földben. 

Tudtad? 

Nem csak a szabadban érdemes muskátlit tartani, a konyha dísze is lehet a színes növény. Annál is inkább, mivel a muskátli hatékony tisztítja a levegőt. 

Homok és virágföld keverékébe tegyük őket

Nem érdemes tápanyagdús földbe ültetni a dugványokat, mert még úgysem tudnak táplálékot felvenni. Helyette homokkal elkevert, jól összetömörített virágföldbe tegyük őket, ami épp csak nedves legyen. A túl sok víz ugyanis szintén a rothadást eredményezheti. Egy alufóliával takarjuk le a dugványokat, hogy párás környezetben legyenek, de néhány lyukat szúrjunk a fóliára, hogy szellőzni is tudjanak. Nagyjából egy hét alatt gyökeresednek az új muskátlik, ezután átültethetjük őket egy kisebb cserépbe – írja a Ripost

A kivirágzott növények gondozása sem nagy feladat, ha tudjuk, mire kényes a muskátli. Egy korábbi cikkünkben erről is találasz részletes útmutatót. 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.