Almás pite - a hagyományos recept recept
Almás pite - a hagyományos recept
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen recept
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen
Klasszikus linzer recept recept
Klasszikus linzer recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin recept
Sütőtökös-csokis halloweeni muffin
Holstein szelet recept
Holstein szelet
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Birsalmabefőtt recept
Birsalmabefőtt
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen recept
Birsalmasajt tartósítószer-mentesen
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék recept
A legfinomabb sárgaborsó-főzelék
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Klasszikus csülök pékné módra recept
Klasszikus csülök pékné módra
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes recept
Apfelstrudel, az osztrák, húzott almás rétes
Praktikus

Nem mindegy, mikor szeded le a szilvát, az almát a szőlőt - így válaszd meg a tökéletes időpontot!

Hamarosan a boltokba kerül a magyar csemegeszőlő /Fotó: Shutterstock
A szüretelés az érett gyümölcsök begyűjtése, betakarítása, vagyis a termesztés utolsó fázisa. Egy konkrét időpontot nehét volna meghatározni, hiszen ez számos tényezőtől függ: a növény fajtáján túl a termesztési körülményektől, a helyi klímától és attól is, hogy mire akarjuk felhasználni a termést!

Ne csak a naptárat figyeljük!

A különböző gyümölcsök különböző időpontokban érnek meg. Például a cseresznye és a meggy tavasszal, a sárga- és őszibarackot általában nyáron, júniustól augusztusig lehet szedni, az alma pedig általában ősszel érik be. A dátum helyett azonban érdemes magukat a gyümölcsöket figyelni.

A csemegeszőlőt a legtöbb esetben azonnal elfogyasztjuk (Fotó: Shutterstock)
A csemegeszőlőt a legtöbb esetben azonnal elfogyasztjuk (Fotó: Shutterstock)

Ahány szőlő, annyi időpont

A szőlőszüret időpontja a szőlőfajtától, a terület klímájától és a felhasználási céltól is függ, de főleg őszi esemény, amikor is a szőlőszemek elérnek egy optimális cukor- és savtartalmat. Aki bort készít, az nagyon ügyeljen a szüret idejének megállapítására, mert a bogyók cukortartalma és a belőlük erjesztett bor alkohol-, sav-, íz- és aromatartalma nagymértékben függ a szüret idejétől. Erről szőlőtermelő vidékeken ajánlatos a hegyközségnél tájékozódni!

utóérők: Alma, birs, naspolya

Az alma betakarítása ősszel, szeptemberben és októberben zajlik. A nyári és őszi fajtákat teljes érettségben kell leszedni, míg a téli fajtákat a biológiai érettségüket megelőző időpontban szüreteljük. Ilyen többek között a téli alma (de van téli körte is), a birs és a naspolya is, amelyeket a betakarítási érettség idején szedünk le a fákról, de csak két-három hónapos tárolás után érik el a fogyasztási érettségüket.

 Az alma színe nem mérvadó, mert vannak fajták, például a jonatán, amik az érettség előtt már színesednek, de később a méterük nagyobb lesz (Fotó: Shutterstock)
Az alma színe nem mérvadó, mert vannak fajták, például a jonatán, amik az érettség előtt már színesednek, de később a méterük nagyobb lesz (Fotó: Shutterstock)

A téli alma szedését szeptember elején kell elkezdeni, amikor a felvágott alma magjai már barnák, és a kocsány enyhe megcsavarásával a gyümölcs leválik a fáról. Az alma színe nem mérvadó, mert vannak fajták, például a jonatán, amik az érettség előtt már színesednek, de később a méterük nagyobb lesz. Ha a téli almát késve szedik le, egy idő után barna foltok jelennek meg rajta, és nem sokára ezek a gyümölcsök fogyaszhatatlanná válnak.

A birsalma és a naspolya szedését október végére is ütemezhetjük. A lehullott, érett, de nem rothadt, nem penészes gyümölcsöt érdemes összeszedni. Ne hagyjuk a fa alatt elpusztulni, mert abból cefrét lehet erjeszteni, amiből kiváló pálinka készülhet.

Így lesz tökéletes a szilvalekvár!

A szilvaszüretet általában nyár végén vagy ősz elején, augusztustól szeptemberig végzik. A szilva nem utóérő, így a besztercei és az olasz kéknél is meg kell várni a teljes érettséget, különben nem készülhet belőle jó szilvalekvár.

Akkor jó a dió, ha kireped a burok (Fotó: Shutterstock)
Akkor jó a dió, ha kireped a burok (Fotó: Shutterstock)

Dió - sorban az utolsó

A szüreti sorban utoljára marad a dió. Ezt akkor kell betakarítani, amikor a zöld burok többsége felrepedt. A nem repdteket, ha műanyag zsákba pakolják, a héjuk néhány nap múlva lefejthető.

(Forrás: Bors, borítókép: Shutterstock)

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.