A magaságyás egy emelt szintű növénytermesztő ágyás, amelyet általában fából, fémből vagy kőből építenek. Legnagyobb előnye, hogy a növények számára ideális környezetet biztosít: jól szellőzik, tápanyagban gazdag, és könnyen szabályozható a vízháztartása. A magasabb elhelyezésnek köszönhetően kíméli a derekat és a térdet, így idősebbeknek vagy mozgáskorlátozottaknak is ideális választás.
1. lépés: hely kiválasztása
Napfényes területet válasszunk, hiszen a legtöbb zöldségnek legalább napi 6-8 óra napsütés szükséges a fejlődéshez.
2. lépés: szerkezet kialakítása
A magaságyás készülhet fából, kőből, fémből vagy akár újrahasznosított műanyagból is. Fa esetén válasszunk keményfát (pl. tölgy, akác) vagy kezelt puhafát, és használjunk belső fóliaborítást.
3. lépés: drótháló az aljára
Ez megakadályozza, hogy a kártevők bejussanak alulról az ágyásba.
4. lépés: jöhet a réteges feltöltés
A magaságyásban szinte minden megterem, amit a sima kertbe is ültetnénk, de különösen jól érzik magukat benne:
Tipp: tervezzünk előre, és alkalmazzuk a vetésforgót, így a talaj nem merül ki, és kevesebb a betegségek esélye.
A gondozás hasonló, mint a hagyományos kert esetében, de van néhány extra szempont:
Bár a magaságyás sok előnnyel bír, van néhány szempont, amivel számolni kell:
A magaságyás remek választás, ha szeretnénk kis helyen, környezettudatos módon kertészkedni. A kezdeti energiabefektetés bőven megtérül: jobb terméshozam, szebb növények, könnyebb gondozás és persze: sok-sok öröm. Legyen szó városi kertről, udvarról vagy akár egy nagyobb teraszról – egy jól megtervezett magaságyásban minden évszakban van élet.
(Forrás)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.