Sima, fokhagymás-tejfölös, sajtos – gyakorlatilag nincs olyan ember, aki ne szeretné a lángost önmagában vagy valamilyen feltéttel. Rengeteg recept ismert, biztos, hogy minden háziasszony tud egy olyan tésztát, amire esküszik. De mitől lesz igazán jó a lángos, mi az az egyszerű, olcsó hozzávaló, amitől nemcsak finomabb, hanem sokkal-sokkal puhább lesz? Máris kiderül!
A lángos nem új keletű találmány. Eredetileg a kenyérsütés mellékterméke volt: a kemence szájánál sült meg a kis darab kenyértészta, amit gyorsan, reggelire készítettek a gazdasszonyok. A nevét is innen kapta: a „láng” szóból, mivel nyílt láng vagy izzó parázs mellett sült meg. A lángos tehát afféle gyors kenyérpótló volt, nem pedig önálló étel. A sütési technika azonban idővel változott. A kemencék kikoptak a háztartásokból, a tésztát már nem parázson, hanem olajban sütötték. És ezzel elindult a lángos diadalútja, amely mára a nyári strandételek koronázatlan királyává tette.
A lángos igazi tömegétellé a 20. század közepén vált, amikor a strandbüfék megjelentek, és a gyors, olcsó, laktató ételek iránti kereslet megnőtt. A lángos minden feltételnek megfelelt: előre elkészíthető, frissen sütve illatos és forró, ráadásul végtelen variációs lehetőséget kínál – fokhagymásan, sajtosan, tejfölösen, mindhárommal egyszerre vagy éppen üresen. Ma már elképzelhetetlen például eg balatoni nyaralás anélkül, hogy ne állnánk be egy lángosért a sorba. A kérdés csupán az: ropogós legyen, vagy puha? És itt jön képbe az a bizonyos titkos hozzávaló…
A klasszikus lángos tészta nem bonyolult: liszt, víz, só és élesztő. De ha igazán foszlós, puha, mégis kellően ruganyos lángost szeretnénk, akkor van egy trükk: főtt, áttört krumplit kell adni a tésztához. A krumpli keményítőtartalma segít megőrizni a tészta nedvességtartalmát, így az sütés után sem szárad ki, nem keményedik meg, és még órákkal később is élvezhető marad. Nem véletlen, hogy sok péksüteménybe is kerül burgonya – ugyanazt a hatást váltja ki: szaftosabb, puhább belsőt eredményez.
A krumplis lángos nem igényel nagyobb szakértelmet, mint a sima, de egy kicsivel több időt igen.
Hozzávalók a tésztához:
A sütéshez:
Elkészítés:
Tipp: Ha marad a tésztából, lefagyaszthatod kelesztés után – a következő strandélményt már a mélyhűtőből is elővarázsolhatod.
(Kiemelt fotó: Mindmegette)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.