A forró olaj már önmagában is balesetveszélyes, hiszen elképesztő fájdalmat okoz ha ráfröccsen az emberre, ha pedig ráborul a lábunkra vagy a kezünkre, akkor súlyos égési sérüléseket szenvedünk. Az olaj azonban túl is tud hevülni, netán lángra is kaphat, és ilyenkor azonnal kell cselekedni. De mivel lehet eloltani a kigyulladt olajat, zsiradékot?
Egy valamit nem szabad, mégpedig vízzel megpróbálni eloltani a kigyulladt olajat! A víz ugyanis lesüllyed az olaj alá és amint érintkezik az edény vagy serpenyő forró aljával, akkor a magas hőmérséklet hatására azonnal forrni kezd, gőzzé alakul és ez olyan gyorsan megy végbe, hogy szinte felrobban a víz – írja a netfizika.
A víz így szétfröcsköli a konyhában a forró, lángoló olajat, ami nemcsak égési sérüléseket okozhat, de megyújthatja a tűzhely közelében álló tárgyakat.
A legfontosabb, hogy azonnal el kell zárni a kigyulladt olaj alatt a hőforrást! Kisebb tűz esetén bevált praktika, ha lefeded az edényt vagy a serpenyőt, ugyanis ha nem jut oxigén a tűzhöz, akkor elalszik. Sok fedő tetején azonban van egy kis nyílás, így teljesen nem lehet elzárni az oxigént. A tűzoltók szerint az egyik legjobb megoldás a kigyulladt olaj eloltására, ha egy nagy adag szódabikarbónát szórsz rá!
Ha a tűz nagyobb, vagy már átterjedt a tűzhely közelében álló tárgyakra, akkor rögtön hívd a tűzoltókat, vagy a 112-es segélyhívót!
Tartsd hideg, folyó víz alá megégett testrészt 10-15 percig! Ez mérsékli az égés kiterjedését, mélyülését. Jeget ne használj, mert az további hámszövet-károsodást okozhat. Fedd be a sérült felületet tiszta kötéssel vagy zsebkendővel! Kezeddel ne érintsd meg az égett bőrfelületet, mert könnyen elfertőződhet. A mély hólyagos vagy kiterjedt égést ne kezeld házilag! Ebben az esetben azonnal fordulj orvoshoz!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.