Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Sárgaborsóleves füstölt hússal recept
Sárgaborsóleves füstölt hússal
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük recept
Brokkolikrémleves, ahogyan mi szeretjük
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Birsalmabefőtt recept
Birsalmabefőtt
Tartármártás házi majonézből recept
Tartármártás házi majonézből
Pincepörkölt csülökből és lapockából recept
Pincepörkölt csülökből és lapockából
Párolt lila káposzta  recept
Párolt lila káposzta
15 perces banános palacsinta recept
15 perces banános palacsinta
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Káposztás tészta egyszerűen recept
Káposztás tészta egyszerűen
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen recept
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen
Intelligens krémes recept
Intelligens krémes
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Túróval töltött zsemle recept
Túróval töltött zsemle
Mákos guba  recept
Mákos guba
Hagymás rostélyos  recept
Hagymás rostélyos
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Praktikus

Ha ekkor szeded a diót, akár több évig élvezheted a finom termést

Dió
A vidéki házak udvara elképzelhetetlen diófa nélkül: nemcsak a finom termése, hanem a fa szépsége, gyönyörű, árnyékot adó lomkoronája miatt is. Az őszi esőzések nagyban elősegítik a dió zöld burkának a megrepedést, így lassan kezdődhet a diószüret.

Régen, ha egy családban gyermek született, diófát ültettek, ami végigkísérte a felnőtté válás útján. Ma már kevés helyen él ez a szokás, ráadásul a klímaváltozás a diót is megviseli: sok új kártevő jelent meg az elmúlt években, és a szélsőséges időjárás sem kedvez a jó termésnek. Ha van diófád, biztosan kitapasztaltad már, mikor érdemes szüretelni – ha nem, segítünk!

Walnut,Tree,With,Big,Nuts,In,Green,Shell,Close,Up,
A diót, csakúgy, mint más zöldséget és gyümölcsöt, csak akkor érdemes leszedni, amikor érett / Fotó: Shutterstock

Megérett a dió: reped a zöld burok

Ahogy általában a zöldségeket és a gyümölcsöket, úgy a diót sem szabad túl korán vagy esetleg túl későn szüretelni. Ahhoz, hogy tökéletes legyen az íze, és a tárolhatósággal se legyen gond, meg kell várni a tökéletes pillanatot. Ez nem más, mint a zöld burok, azaz a kopáncs megrepedése. Ekkor a dió víztartalma 30 százalék körüli, míg az olajtartalma alacsony. A kopáncs hasadásától kezdve 1-4 hét áll rendelkezésre, hogy betakarítsd a diót.

Hogyan szedd a diót?

Na hagyd, hogy magától hulljon le, de ne is verd le a fáról! Óvatos rázással az érett diók szépen leválnak már erre az enyhe mozgatásra is. A dióról azonnal szedd le a zöld héját – ha nehezen jön le, akkor pár napra tedd műanyag zsákba, és utána könnyen eltávolíthatod.

Mire ügyelj diószüretkor?

Ha túl sokáig hagyod a földön a diót, megbarnul és az íze nem lesz olyan finom. Ugyanez történik, ha sokáig hagyod a fán, így tényleg érdemes figyelni az érés folyamatát és időben cselekedni. A nagy diófák esetében természetesen nem tudod mindenhonnan leszedni a termést, ilyen esetben várd meg, amíg lehullik, és szedd fel minden nap az érett diót. Van, aki ponyvát terít a fa alá, hogy könnyebb legyen a dolga – ezzel is megpróbálkozhatsz.

Dió
A diót jól szellőző zsákban akár 3 évig is tárolhatod / Fotó: Shutterstock

Hogyan tárold a diót?

Miután leszedted a diót, és eltávolítottad a zöld burkot, szárítsd pár napig, mert könnyen befülledhet, bepenészedhet. Nagyon fontos, hogy jól szellőző helyen és módon tárold! A lyukacsos zsák tökéletes: ha ebben lógatod fel a padláson vagy a garázsban, a dió sokáig, akár 3 évig is eltartható. Vannak, akik szárítás után feltörik, és a dióbelet a mélyhűtőben tárolják, így ráadásul mindig kéznél lesz, ha sütéskor, főzéskor szükséged van rá.

Mi a teendő a diófa levelével?

A lehullott leveleket ne hagyd a fa alatt, mert sok betegség táptalaja lehet. A diófa levelét komposztálni sem lehet, mert a benne lévő juglon nevű anyag a talajba kerülve elpusztítja az ott élő mikroorganizmusokat, így csökken a talaj termékenysége. A leveleket zsákold be, zöld hulladéként szállítasd el.
 

Forrás: Ripost, Agroinform.hu

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.