Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a MindmegetteTermészetesen, mint mindent, mértékkel a cukros üdítők fogyasztása is megengedett. A probléma ott kezdődik, ha minden nap megiszunk egy kólát, egy energiaitalt vagy egy üdítőt. A cukros italok tele vannak felesleges kalóriával, amelyek jelentősen megdobhatják a vércukorszintünket, az édesítőszeres változatok pedig a bélflóránkra lehetnek negatív hatással. De milyen egészségkárosító hatásai vannak még?

Fotó: Shutterstock
Miért veszélyesek a cukros üdítők?
Szinte észrevétlenül váltak a cukros üdítők a mindennapjaink részévé, hiszen már csak megszokásból is ezeket tesszük a bevásárlókosarunkba. Ha minden nap megiszunk egy kólát vagy egy energiaitalt, azzal rendkívüli módon megterhelhetjük a szervezetünket. Újra és újra ezekhez nyúlunk, amikor egy kis plusz energialöketre van szükségünk, így azonban könnyen olyan mókuskerékben találhatjuk magunkat, amelyből nehéz kiszállni.
1. Hirtelen súlygyarapodás
A cukros üdítők képesek felfokozni az éhségérzetet, emiatt könnyen túlehetjük magunkat. A bevitt üres kalóriák nem okoznak jóllakottságot, emiatt sokkal többet vihetünk be a kelleténél, ez pedig gyors hízáshoz is vezethet. A súlyfelesleg pedig több betegség kiindulópontja lehet.
2. Emésztési problémák
Sajnos a cukormentes, édesítőszeres változatok sem jobbak. Ráadásul az édesség iránti vágyunkat akár fel is fokozhatják, hiszen nem tartalmaznak cukrot, az intenzív ízük azonban így is megmarad. A sok mesterséges aroma és a túlzott szénsavmennyiség megzavarhatja a bélmikrobiom működését, amely emésztési problémákhoz vezethet. Az erős szénsav irritációt okozhat, különösen azoknál, akik egyébként is valamilyen emésztőszervi betegségben szenvednek, számukra egyébként is érdemes kerülni a cukros üdítők fogyasztását.
3. A fogaink is megszenvedhetik
A magas sav- és cukortartalom miatt még a legszuperebb szájápolási rutin mellett is fennáll a veszélye annak, hogy a cukros üdítők fogszuvasodást okozhatnak. Ráadásul a nyáltermelést is akadályozhatják, amely szájszárazsághoz, kellemetlen szájszaghoz és a szájüregben található baktériumok elszaporodásához is vezethet.
4. Rosszabbul alhatunk
A koffeintartalmú üdítők a mindennapi ritmusunkat is befolyásolhatják. Ha a nap folyamán a vércukorszintünk ilyen drasztikusan és ilyen gyakorisággal váltakozik, akkor az az alvásminőségünk romlásához is vezethet. Ez a másnapi közérzetünkre erősen rányomhatja a bélyegét, emiatt pedig újra a koffeintartalmú üdítőkhöz nyúlunk, amely semmiképpen sem jó megoldás.
5. Akár inzulinrezisztencia is kialakulhat
A hirtelen vércukorszint-emelkedés miatt a hasnyálmirigy túlterhelődhet, ami inzulinrezisztenciához, majd 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. A magas cukortartalom hatására az étvágyat szabályozó hormonok felborulhatnak, és a fokozott édességigény miatt a természetes ételek ízetlennek tűnhetnek, amely szintén megnehezíti a körforgásból való kiugrást.
A szervezetünk megkímélése érdekében tehát érdemesebb csökkenteni a cukros üdítők fogyasztásának mértékét, hiszen így rengeteg esetleges, jövőbeli egészségügyi kockázattól kímélhetjük meg magunkat.
Kiemelt kép: Shutterstock
Forrás













