Praktikus

Innen tudod, ha nem iható a csapvíz – figyelj a jelekre, és kerüld el a bajt

Shutterstock
Hazánkban a jól kiépített vízhálózat biztonságos fogyasztást és felhasználást tesz lehetővé. A csapvíz azonban szennyeződhet a pohárig tartó útja során, aminek egyértelmű jelei vannak.

Mivel mostanra jól tudjuk, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele, és azt is, hogy erre a legjobb a víz, naponta több liternyit is megiszunk. Arra is érdemes figyelni, honnan szerezzük be az éltető folyadékot. A csapvíz vagy ásványvíz közül előbbi bizonyul jobb választásnak, de esetenként ezzel is vigyáznunk kell. Lássuk, mik a jelei annak, ha nem iható a csapvíz. 

csapvíz
A csapvíz nem fogyasztható, ha zavaros vagy elszíneződött, ilyenkor érdemes egyeztetni a szolgáltatóval
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Felhőssé válik a pohárban

Ha az ivóvíz felhős, zavaros a pohárban, várjunk egy kicsit. Néhány perc után nézzük meg, hogy kitisztult-e, és ha igen, akkor nyugodtan fogyasszuk el. Ilyenkor a nagy nyomás miatt a víz megtartja magában a levegőbuborékokat, de ez teljesen normális és ártalmatlan jelenség. Ha nem tisztul ki, az annak a jele lehet, hogy a lakóhelyünkön túl kemény a víz. 

A csapvíz minősége térképen is látható országszerte az alábbi cikkünkben.

Fémes íze van a csapvíznek

Gyakran fordul elő, hogy fémes ízt érzünk a csapból kiengedett víz ivásakor. Ezt olyan ásványi anyagok lerakódása okozza, mint a vas, a cink vagy a mangán. Különbséget kell tennünk azonban a fémes ízű meleg és hideg víz között. Előbbi esetben feltehetően a vízmelegítő okozza a problémát, amit egy ecetes öblítéssel megoldhatunk. Utóbbi előfordulásakor azonban már valószínűleg a vízcsövekkel lesz a gond, ekkor a szolgáltató szakembereivel kell egyeztetni a fennálló probléma megoldásáról. 

Kellemetlen a szaga

A csapvíz nem lehet büdös. Ha mégis kellemetlen szagot érzünk, azt valamilyen szennyeződés okozza. Az algás víznek például dohos, penészes szaga van, a sós illat pedig a túl sok vízlágyító használatára utal. Próbáljuk meg beazonosítani a szagot, és ez alapján megoldást keresni a problémára. 

Foltokat hagy 

A mosogatót, a kádat vagy a lefolyó körüli részt sárgásbarnára elszínező víz valószínűleg vasat és rézmaradványokat tartalmaz. Ez akkor fordulhat elő, ha a csövek rozsdásak, esetleg eltömődtek. A csere megoldja a problémát, ám erről a szolgáltatót kell értesíteni. 

Viszket tőle a bőrünk

Ha fürdés után húzódik, viszket a bőrünk, akkor élhetünk a gyanúval, hogy túl klóros a víz. Ezt használják ugyanis a vezetékes víz fertőtlenítésére, amit egyébként akár az orrunkkal is megérezhetünk rajta. A klór elpusztítja a szennyeződéséket, de a bőrünk felszínén lévő védőréteget is, ezért érezhetjük száraznak fürdés után. 

Zavaros, elszíneződött

Általában üzemzavar vagy csőtörés esetén fordul elő, hogy nagy mennyiségű szennyeződés kerül a csapvízbe. Ettől sárgássá, barnássá válik a víz, és értelemszerűen nem szabad meginni. Ezen felül sem fürdeni, sem főzéshez felhasználni nem szabad. Ha sokáig folyatjuk a vizet, akkor egy idő után kitisztul, ám ha ez nem történik meg, értesítsük a szolgáltatót a probléma fennálltáról – írja a Metropol

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.