Innen tudod, ha nem iható a csapvíz – figyelj a jelekre, és kerüld el a bajt

Mivel mostanra jól tudjuk, mennyire fontos a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele, és azt is, hogy erre a legjobb a víz, naponta több liternyit is megiszunk. Arra is érdemes figyelni, honnan szerezzük be az éltető folyadékot. A csapvíz vagy ásványvíz közül előbbi bizonyul jobb választásnak, de esetenként ezzel is vigyáznunk kell. Lássuk, mik a jelei annak, ha nem iható a csapvíz.
Ha az ivóvíz felhős, zavaros a pohárban, várjunk egy kicsit. Néhány perc után nézzük meg, hogy kitisztult-e, és ha igen, akkor nyugodtan fogyasszuk el. Ilyenkor a nagy nyomás miatt a víz megtartja magában a levegőbuborékokat, de ez teljesen normális és ártalmatlan jelenség. Ha nem tisztul ki, az annak a jele lehet, hogy a lakóhelyünkön túl kemény a víz.
A csapvíz minősége térképen is látható országszerte az alábbi cikkünkben.
Gyakran fordul elő, hogy fémes ízt érzünk a csapból kiengedett víz ivásakor. Ezt olyan ásványi anyagok lerakódása okozza, mint a vas, a cink vagy a mangán. Különbséget kell tennünk azonban a fémes ízű meleg és hideg víz között. Előbbi esetben feltehetően a vízmelegítő okozza a problémát, amit egy ecetes öblítéssel megoldhatunk. Utóbbi előfordulásakor azonban már valószínűleg a vízcsövekkel lesz a gond, ekkor a szolgáltató szakembereivel kell egyeztetni a fennálló probléma megoldásáról.
A csapvíz nem lehet büdös. Ha mégis kellemetlen szagot érzünk, azt valamilyen szennyeződés okozza. Az algás víznek például dohos, penészes szaga van, a sós illat pedig a túl sok vízlágyító használatára utal. Próbáljuk meg beazonosítani a szagot, és ez alapján megoldást keresni a problémára.
A mosogatót, a kádat vagy a lefolyó körüli részt sárgásbarnára elszínező víz valószínűleg vasat és rézmaradványokat tartalmaz. Ez akkor fordulhat elő, ha a csövek rozsdásak, esetleg eltömődtek. A csere megoldja a problémát, ám erről a szolgáltatót kell értesíteni.
Ha fürdés után húzódik, viszket a bőrünk, akkor élhetünk a gyanúval, hogy túl klóros a víz. Ezt használják ugyanis a vezetékes víz fertőtlenítésére, amit egyébként akár az orrunkkal is megérezhetünk rajta. A klór elpusztítja a szennyeződéséket, de a bőrünk felszínén lévő védőréteget is, ezért érezhetjük száraznak fürdés után.
Általában üzemzavar vagy csőtörés esetén fordul elő, hogy nagy mennyiségű szennyeződés kerül a csapvízbe. Ettől sárgássá, barnássá válik a víz, és értelemszerűen nem szabad meginni. Ezen felül sem fürdeni, sem főzéshez felhasználni nem szabad. Ha sokáig folyatjuk a vizet, akkor egy idő után kitisztul, ám ha ez nem történik meg, értesítsük a szolgáltatót a probléma fennálltáról – írja a Metropol.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.