A piskóta klasszikus, közkedvelt és finom sütemény, ami csokiöntettel leöntve magában is finom, de a piskóta számtalan más, népszerű desszertnek is az alapja. A tökéletes piskóta receptjét és praktikáit azért is jó ismerni, mivel enélkül a süteménytészta nélkül nem készíthető például somlói galuska, piskótatekercs, szülinapi torta, piramisszelet vagy éppenséggel fatörzs sem.
A tökéletes piskóta alapszabályai
A piskóta receptje alig pár lépésből áll, ám a tökéletes végeredményhez ismerni kell néhány praktikát.
- Piskótakészítésnél fontos, hogy a tojások szétválasztása hibátlanul történjen, és egy csepp sárgája se kerüljön a fehérjébe, mert különben nem tudjuk habosra verni.
- A tojásfehérjét a cukorral együtt kell felverni, de nem szabad túl keményre verni, csak tejfölsűrűségűre. Akkor jó, ha van már tartása, de azért még egy kicsit képlékeny. Ha túl keményre verjük a tojáshabot, a légbuborékok sülés közben kipukkadnak, és összeesik a tészta.
- A tészta keverésénél figyelni kell arra, hogy alulról felfelé mozgassuk a spatulát, és közben folyamatosan forgassuk a keverőtálat is.
- A lisztet szitáljuk át, hogy plusz levegőt dolgozzuk a lisztszemcsék közé és kiszűrjünk minden apró szennyeződést.
- A sütőformát ne vajazzuk ki, ugyanis a tészta így nem tud megkapaszkodni a tepsi falán, aminek egy középen magas, púpos, a szélén lapos piskóta lesz az eredménye. A forma alját viszont érdemes kibélelni sütőpapírral, de csakis az alját.
- Sütés előtt a nyers tésztát húzogassuk ki a sütőforma széléig, így sülés közben a közepe fel fog jönni, és szépen kiegyenlítődik a piskóta.
- Elkészítés után a tésztát azonnal meg kell sütni, nehogy összeessen. A 160 Celsius-fokra előmelegített sütőben a piskóta kb. 40 perc alatt készre sül.
- A sütő ajtaját nem nyitogatjuk, különben összeesik a piskóta.
Mikor van kész a piskóta? Hogyan ellenőrizzük, hogy megsült-e a tészta?
A klasszikus módszer, ha beleszúrunk egy tűt vagy fogvájót, és ha simán, szárazon kicsusszan, akkor megsült a tészta, ha viszont rátapad a tészta, akkor még nyers a közepe. Fogvájó nélkül is ellenőrizhetjük, hogy kész-e a piskóta, ehhez nem kell mást tenni, mint óvatosan benyomni az egyik ujjunkkal a tésztát, és ha visszaemelkedik, akkor az azt jelzi, hogy elkészült a piskóta. A trükk egyszerű és nagyszerű, videón is mutatjuk.
A PISKÓTA ALAPRECEPTJe >>>
Hozzávalók:
- 6 db tojás
- 6 ek. cukor
- 6 ek. liszt
Elkészítés:
- A sütőt (alsó-felső sütési módon) előmelegítjük 160 fokra. Egy 24 cm átmérőjű sütőkarika alját becsomagoljuk sütőpapírral.
- A tojásokat szétválasztjuk, és a tojások sárgáját kézi robotgéppel habosra keverjük. A tojásfehérjéből és a cukorból nem túl kemény habot verünk. A felvert sárgáját és a felvert fehérjét óvatosan összeforgatjuk egy szilikon spatulával. Apránként, óvatos mozdulatokkal belekeverjük az átszitált lisztet.
- A spatulával a sütőkarikába szedjük, és a tésztát felhúzzuk a karika széléig, így homorú formát adva a piskótának.
- Az előmelegített sütőbe toljuk és kb. 40 perc alatt készre sütjük.
- A sütőből kivéve egyből a sütőpapírral bélelt forró tepsire borítjuk fejjel lefelé. Ha teljesen kihűlt, kivágjuk a piskótát a karikából, és - ha tortát készítünk belőle - 3 szeletre vágjuk, vagy ízlés szerint töltjük.
Borítókép: Shutterstock