Keress receptre vagy hozzávalóra

Részletes kereső

Így használd fel a libát a Márton-napi vacsorához – videó!

default user icon
MME
Ahogy a mondás tartja: aki Márton-napon libát nem eszik, egész évben éhezik. Ha idén te sem szeretnéd kihagyni a lakomát, akkor tarts velünk a HúsSzabóságba, ahol annak jártunk utána, a liba melyik részéből mit érdemes készíteni.

A legenda szerint a római császár katonájaként szolgáló Szent Márton egy hideg téli estén odaadta meleg köpenye felét egy koldusnak. Aznap éjszaka álmában megjelent Jézus a koldus alakjában. Innentől kezdve nem a hadsereget, hanem Istent szolgálta, és megkeresztelkedett. Misszionáriusként sok jót cselekedett, jóságáról még életében legendák keringtek, és püspökké akarták szentelni.

Amikor a szerény és visszahúzódó Márton ezt megtudta, az érte jövő küldöttek elől nagy alázatosságában a ludak óljába bújt. A szárnyasok azonban gágogásukkal, szárnyuk verdesésével óriási zajt csaptak, így elárulták Márton rejtekhelyét, aki ezek után kénytelen volt elfogadni méltó tisztségét. A ludakat pedig büntetésből - amiért elárulták - levágták és megették.

Egy másik történet szerint Mártont egy nap prédikáció közben zavarták meg a templom körül zajongó madarak, így büntetésből megsütötték őket.

Márton-napi libalakoma

A babona szerint ha Márton-napon nem eszünk libát, akkor egész évben éhesek leszünk, ellenben ha falatozunk a libából, akkor a következő évben mindig lesz mit az asztalra tenni.

Ha idén nálad sem marad el a libalakoma, akkor érdemes megfogadnod a HúsSzabóság vezetőjének tippjeit. Szabó Ferenc abban segített nekünk, milyen libát érdemes választanunk Márton-napra, valamint azt is elárulta, hogy melyik részéből készíthetünk ludaskását vagy libasültet.

Ajánljuk még:

Ezek is érdekelhetnek

Friss