Ahhoz, hogy megelőzzük a levéltetvek elszaporodását, fontos, hogy rendszeresen átvizsgáljuk a növény leveleit, különösen azok fonákát. Minél előbb észrevesszük a problémát, annál hamarabb tudjuk orvosolni.
El kell különíteni
Érdemes tudni, hogy a leanderek leggyakoribb kártevői a közönséges teknős pajzstetű, az oleander pajzstetű, a gyapjas pajzstetű, valamint az üvegházi molytetű és a levéltetű. Ha valamelyik növény tetves lett, akkor azonnal különítsük el a többitől, ezzel megakadályozhatjuk, hogy a fertőzés továbbterjedjen.
Így távolítsuk el
Ha a levéltetvek még nem szaporodtak el, akkor húzzunk egy szövet kesztyűt, vizezzük be és ezzel távolítsuk el a kárevőket – óvatosan dörzsöljük át az érintett részeket. A tökéletes hatás érdekében a módszert érdemes két-három naponta megismételni.
A szappan is segíthet
Amennyiben a fenti módszerrel nem sikerül megszabadulni a tetvektől, akkor vessük be a káliszappant. Ehhez keverjünk össze 1 liter vizet fél deciliter káliszappannal, öntsük a keveréket permetezőpalackba, és fújjuk át a növényeket az oldattal, egy nap múlva pedig mossuk le a leandert tiszta vízzel.
A parafinolajat is kipróbálhatjuk
A növényi olaj alapú permetezőszerek védőréteget képeznek a leveleken, így elzárják a levegőt a tetvek elől. A védekezéshez használhatunk parafinolajat vagy neem olajat is.
Még több vegyszermentes védekezési módszerről olvadhatsz a Ripost cikkében.
Borítókép: Shuterstock