Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Mindmegette

Kínában már 2000 évvel ezelőtt ismerték a savanyú káposztát. Népszerűsége azóta is töretlen, hiszen ez az egyik legegészségesebb étel, amit télen fogyaszthatunk. Ráadásul a savanyítás nem csupán a tartósítás kérdését oldja meg, hanem az eljárás során a káposzta még számos olyan pozitív tulajdonságot felvesz, amelyekkel a friss káposzta nem rendelkezik.

A savanyú káposzta rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, rostokat, fehérjét, nátriumot, vasat, mangánt, folsavat, rezet, káliumot, valamint C6-, B- és K-vitamint. A savanyítás ideje alatt a mikroorganizmusok a káposztában található cukrot szén-dioxiddá és szerves savakká alakítják. Létrejönnek a probiotikumok is, amelyek könnyebben emészthetővé teszik az ételt, így gyomrunk jobban fel tudja szívni a káposztában rejlő vitaminokat és ásványi anyagokat. Ezért egészségesebb a savanyú káposzta, mint a friss. A probiotikumok segítik fenntartani a gyomrunkban található baktériumok között az egyensúlyt, amely végeredményben az immunrendszerünket erősíti. A káposzta gazdag C-vitaminban, valamint vastartalma szintén immunerősítő hatású, ez különösen jól jön a tél beköszöntével.

A fogyásban is segíthet alacsony kalória- és magas rosttartalma révén. Ha sok rostot fogyasztunk, előbb érezzük magunkat jóllakottnak, így csökkenthetjük a kalóriabevitelünket.

Antioxidánsokat szintén tartalmaz, amelyek segíthetnek bizonyos típusú rákbetegségek kialakulásának megelőzésében azzal, hogy megakadályozzák a sejtek mutációját.

A fent említett sok rost és probiotikum további előnyös hatásai közé sorolhatjuk, hogy csökkentik a koleszterinszintünket és a vérnyomásunkat. Emellett a káposzta egyike a kevés természetes K2-vitamin-forrásnak is, amely a kutatók szerint megakadályozza a kalcium lerakódását az artériákban. Ezek a hatások összességében a szívbetegségek kialakulásának a kockázatát csökkentik. Ugyanez a vitamin a csontokba viszont segíti a kalcium beépülését, így erősítve azokat.

Fontos, hogy a levét is fogyasszuk. Kitűnően tisztítja a bélrendszert, elpusztítja a bélflórában található káros baktériumokat, emellett a májat is tehermentesíti.

 

Forrás: healthline

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

Legfrissebb
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.