Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Mindmegette

Egyre több kutatás igazolja, hogy a fenti mondás hamis. Sokan bebizonyították már, hogy az alacsony zsírtartalmú étkezés egyáltalán nem egészségesebb, sőt, ártalmas. Egy új kutatás pedig egy másik fő tápanyagcsoportot nevez meg a legkárosabbnak: az egyszerű szénhidrátokat.

A The Lancet szaklapban publikált friss tanulmány egy 135 ezer embert vizsgáló kutatást ír le. A kísérlet során 18 különböző országban vizsgáltak olyan alanyokat, akik alacsony zsírtartalmú, vagy alacsony szénhidrát-tartalmú diétát követtek. Kimutatták, hogy az alacsony zsírtartalmú étrend nagyobb valószínűséggel vált ki szívmegbetegedést és szívrohamot. Ezzel szemben az alacsony szénhidrát-tartalmú étrendet követőknél nem áll fenn a fent említett két betegség magas kockázata.

Egy másik kutatásban 50 ezer nőt vizsgáltak 8 éven keresztül, körülbelül az alanyok felének alacsony zsírtartalmú diétát írtak elő. Kimutatták, hogy a különleges étrendet követő nőknél sem csökkent a mellrák, a vastagbél rák, vagy a szívmegbetegedések. Emellett nem is csökkent jelentősen a súlyuk.

A szervezetnek szüksége van zsírra is, hogy megfelelően működjön, így ezen tápanyag mellőzése nem lesz hosszú távon kifizetődő. Továbbá amellett, hogy nélkülözhetetlen a véralvadáshoz és az izomműködéshez, érdemes szem előtt tartani, hogy számos vitamin és ásványi anyag zsírban oldódik. Szükségesek még a sejtmembránok (az egyes sejteket védő burkok) és az idegek körüli védőpajzs építéséhez.

A probléma azzal van, hogy az alacsony zsírtartalmú, feldolgozott élelmiszereket egészségesként reklámozzák. Viszont azzal, hogy kivonják a zsírt, az étel ízének nagy része is távozik, melyet egyéb anyagokkal (pl.: cukorral) pótolnak.

Érdemes megjegyezni, hogy nem minden zsír egyforma – vannak egészségesebbek is. Journal of the American Medical Association lapban publikált tanulmány is erre igyekszik rávilágítani. A kísérletben több ezer ember napi kalóriabevitelének 5%-át telített zsírsavról (húsokban, tejtermékekben található) egyszeresen vagy többszörösen telített zsírsavra (olívaolajban, magvakban, halban található) cserélik. Azt találták, hogy ez az apró változtatás számos előnyt von magával: csökken a szív- és idegrendszeri megbetegedések és a halál kockázata.

A Harvard táplálkozási professzora, Dr. Frank B. Hu, is rávilágít arra, hogy nem minden zsír rossz, többet kell fogyasztanunk az egészségesebb fajtából (pl.: halat, avokádót, dióféléket). A feldolgozott élelmiszerekben található transzzsírsavakat viszont kerülnünk kell.

forrás: Business Insider

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

Legfrissebb
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.