Mennyi idő alatt romlik meg a vaj, és honnan ismerhetjük fel, hogy már nem fogyasztható?


Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a MindmegetteA vaj romlandósága érdekes kérdés, hiszen bár a hűtőpultból árulják, sokan mégis azt tanácsolják, hogy otthon tároljuk hűtés nélkül – egyszerűen a konyhapulton. Ennek ellenére – mint minden tejtermék – a vaj idővel meg fog romlani, még akkor is, ha lefagyasztjuk. A frissen megvásárolt vaj a hűtőben vagy a fagyasztóban bontatlanul tárolva biztosan eláll a csomagoláson feltüntetett lejárati dátumig, ami lehet pár hónap, de akár egy év is. A legtöbb zsiradék sokáig eláll, de mivel a vajat tejből készítik, idővel avassá válhat, különösen ha melegnek, fénynek vagy a szabad levegő hatásainak van kitéve.
Ez leginkább azon múlik, hogyan tároljuk. A jól becsomagolt és hűtőben tartott vaj el kell, hogy álljon 1-3 hónapon át, fagyasztva pedig akár egy évig is. Felhasználás előtt mindenki kiveszi a vajat a hűtőből, hogy puhuljon, de ha napokon át szobahőmérsékleten tároljuk, könnyen megváltozhat az íze és avassá válhat. Tehát lehetőleg ne tároljuk 1-2 napnál hosszabb ideig szobahőmérsékleten. A benne található só miatt a hűtőben sokáig elállni, és igen, minél sósabb egy vaj, annál később romlik meg. Ez nem meglepő, hiszen a só régóta ismert és széles körben használt tartósítószer, ami megakadályozza, hogy a penész és a baktériumok növekedésnek induljanak az ételekben.
Egyszerűen, a szaga savanykás lesz, a színe pedig megváltozik.
Amennyiben nincs látható vagy „kiszagolható” jele annak, hogy megromlott volna, általánosságban elmondható: nyugodtan felhasználható akkor is, ha már lejárt a szavatossága. Az, hogy a lejárat után mennyi ideig lesz még használható a vaj, ismét csak azon múlik, hogyan tároltuk. A bontatlan, de hűtőben tárolt vaj a hivatalos lejárati dátumon túl egy hónappal is jó lehet még, megbontva már csak kb. két hétig marad használható. Fagyasztva akár egy évvel a lejárat után is jó maradhat.
Tipp: Mit kell tudni a barnított vajról?
Attól függ, mikor tervezzük felhasználni. Ha akciósan veszünk nagyobb mennyiséget, tegyük a fagyasztóba, ha azonban az elkövetkező napokban biztosan fel fogjuk használni, maradhat a konyhapulton. A sózott és sótlan vajat ugyanúgy kell tárolni, de mint feljebb írtuk, a sózott tovább el fog állni. A megbontott vaj ezen felül könnyen átveszi más ételek ízét és illatát, ezért kibontás után jól csomagoljuk el, akár a hűtőben, akár a pulton tároljuk.
Kapcsolódik:
https://izeselet.hu/magazin/igy-puhits-vajat-villamgyorsan-frappans-otlet-a-tiktokrol/
Forrás: Reader's Digest
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.