Ízes Élet

Mennyi idő alatt romlik meg a vaj, és honnan ismerhetjük fel, hogy már nem fogyasztható?

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Mindmegette

A vaj romlandósága érdekes kérdés, hiszen bár a hűtőpultból árulják, sokan mégis azt tanácsolják, hogy otthon tároljuk hűtés nélkül – egyszerűen a konyhapulton. Ennek ellenére – mint minden tejtermék – a vaj idővel meg fog romlani, még akkor is, ha lefagyasztjuk. A frissen megvásárolt vaj a hűtőben vagy a fagyasztóban bontatlanul tárolva biztosan eláll a csomagoláson feltüntetett lejárati dátumig, ami lehet pár hónap, de akár egy év is. A legtöbb zsiradék sokáig eláll, de mivel a vajat tejből készítik, idővel avassá válhat, különösen ha melegnek, fénynek vagy a szabad levegő hatásainak van kitéve.

 

Meddig áll el a vaj?

Ez leginkább azon múlik, hogyan tároljuk. A jól becsomagolt és hűtőben tartott vaj el kell, hogy álljon 1-3 hónapon át, fagyasztva pedig akár egy évig is. Felhasználás előtt mindenki kiveszi a vajat a hűtőből, hogy puhuljon, de ha napokon át szobahőmérsékleten tároljuk, könnyen megváltozhat az íze és avassá válhat. Tehát lehetőleg ne tároljuk 1-2 napnál hosszabb ideig szobahőmérsékleten. A benne található só miatt a hűtőben sokáig elállni, és igen, minél sósabb egy vaj, annál később romlik meg. Ez nem meglepő, hiszen a só régóta ismert és széles körben használt tartósítószer, ami megakadályozza, hogy a penész és a baktériumok növekedésnek induljanak az ételekben.

 

Hogyan ismerhetjük fel a megromlott vajat?

Egyszerűen, a szaga savanykás lesz, a színe pedig megváltozik.

 

Használható-e még valamire a lejárt vaj?

Amennyiben nincs látható vagy „kiszagolható” jele annak, hogy megromlott volna, általánosságban elmondható: nyugodtan felhasználható akkor is, ha már lejárt a szavatossága. Az, hogy a lejárat után mennyi ideig lesz még használható a vaj, ismét csak azon múlik, hogyan tároltuk. A bontatlan, de hűtőben tárolt vaj a hivatalos lejárati dátumon túl egy hónappal is jó lehet még, megbontva már csak kb. két hétig marad használható. Fagyasztva akár egy évvel a lejárat után is jó maradhat.

 

Tipp: Mit kell tudni a barnított vajról?

 

Hogyan tároljuk a vajat?

Attól függ, mikor tervezzük felhasználni. Ha akciósan veszünk nagyobb mennyiséget, tegyük a fagyasztóba, ha azonban az elkövetkező napokban biztosan fel fogjuk használni, maradhat a konyhapulton. A sózott és sótlan vajat ugyanúgy kell tárolni, de mint feljebb írtuk, a sózott tovább el fog állni. A megbontott vaj ezen felül könnyen átveszi más ételek ízét és illatát, ezért kibontás után jól csomagoljuk el, akár a hűtőben, akár a pulton tároljuk.

 

Kapcsolódik:

https://izeselet.hu/magazin/igy-puhits-vajat-villamgyorsan-frappans-otlet-a-tiktokrol/

 

Forrás: Reader's Digest

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

Legfrissebb
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.