Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Mindmegette

Forró vagy langyos? Egyik sem az igazi. Aki igazi leves rajongó, szeretné eltalálni az ideális hőmérsékletet: a leves akkor jó, ha nem égeti meg a szánkat, viszont még kellemesen melenget. A tökéletes hőmérséklet megtalálásában a tudomány lehet segítségünkre.

A kutatók bebizonyították azt, amit a séfek mindig is sejtettek: a hőmérséklet igenis befolyásolja az ételek ízét. A cheddar sajt például savanykásabb lesz melegítés hatására, a sonka pedig annál sósabb, minél hidegebb. Ezeknek az ízbeli különbségeknek az okai meglehetősen összetettek. Néha a saját ízlelőbimbóink okozzák az eltéréseket – azaz, hogy egyik nap egy kicsit másmilyennek érezzük ugyanazt az ételt, mint egyébként –, máskor viszont kémiai változások lehetnek a ludasak. Néhány ételnek pedig még a génszerkezete is megváltozik melegítés vagy hűtés hatására. Legjobb példa erre a paradicsom, a gyümölcs ízéért felelős gének gyakorlatilag inaktiválódnak melegítés hatására. Ezért nem ajánlott hideg paradicsomot tenni a szendvicsünkbe, hiszen jóval finomabb az íze szobahőmérsékleten.

A fenti állítások igazak a levesre is. Van olyan hőmérséklet, amely kiemeli, és olyan is, amely egyenesen elnyomja a különböző ízeket. Egy 2017-es tanulmány során 3-5 órán keresztül főztek csirkelevest 86-103 °C közötti hőmérsékleteken. Az eredmények azt mutatták, hogy az ízekért felelős anyagok mennyisége megnövekedett magasabb hőmérsékleten. Egyszerűbben kifejezve: minél forróbb a leves, annál ízesebb, aromásabb. Fontos viszont különbséget tenni a főzési és a tálalási hőmérséklet között, semmiképpen se kerüljön 103 °C-os leves a tányérba!

Ahogy a leves hűl, úgy fog változni az íze. Az umami jegyek szobahőmérséklet környékén kezdenek eltűnni, emellett pedig sósabb is lesz az étel.

Ennyi előzmény után pedig kanyarodjunk vissza az eredeti kérdésünkhöz: mennyi a leves ideális tálalási hőmérséklete? Általánosságban elmondható, hogy a nyelvünk fájdalomküszöbe körüli érték a legjobb, ez nagyjából 67 °C-ot jelent. Ennek oka, hogy az ízlelőbimbóink akkor működnek a legjobban, amikor az étel jó meleg, illetve magából az ételből is akkor tud felszabadulni a legtöbb ízanyag, ha meleg a hőmérséklete. A legtöbb ember számára a 76 °C körüli – vagy feletti – leves csak fújkálással és lassú szürcsölgetéssel fogyasztható, 54 °C alatt viszont már csak langyosnak érezzük. Valahol a kettő között lesz a megoldás.

 

Forrás: Mental Floss

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

Legfrissebb
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.