Így tüntesd el a sárga izzadtságfoltokat a párnáról

A párnákat is ki kell mosni, nem csak a huzatokat! Az ágyneműt pár hetente cserélni kell, főleg nyáron, amikor többet izzadunk, és ilyenkor ajánlatos nemcsak a huzatot, hanem magát a párnát is kitisztítani!

A párnák egy idő után elhasználódnak, deformálódnak, de ami a legrosszabb, hogy foltosak lesznek. A zsíros haj, a smink, a nyál és az izzadtság mind foltot hagy az ágyneműn, ami összegyűjti a port, a poratkákat, a hámló bőrdarabkákat és a hajszálakat is.

Nem véletlenül mondják a szakértők, hogy a huzatot két-háromhetente ki kell mosni, hiszen láthatjuk, mennyi koszt képes az ágynemű összegyűjteni. Nem szabad azonban megfeledkezni a paplanról és a párnáról sem, az évek során ugyanis ezek is alaposan elkoszolódhatnak.

Így tüntesd el a sárga foltokat a párnákról

A párnák mosása és tisztítása évente kétszer ajánlott, ha pedig végérvényesen besárgulnak, az izzadtságfoltokat nem lehet róluk semmilyen szerrel sem eltüntetni, akkor muszáj leselejtezni azokat. A koszos párna ugyanis baktérium- és penészgombatelep lehet, és mivel éjszaka hosszú órákat töltünk rajta fekve, könnyen megbetegíthetnek minket.

A sárga és egyéb koszfoltok ellen számos praktika létezik. A legjobb, ha a foltokat rögtön helyileg megpróbáljuk eltüntetni, ehhez pedig több boltban is árulnak folttisztító szereket, de szódabikarbóna és víz keverékéből is lehet folttisztító pasztát készíteni. Ez utóbbival kell alaposan bedörzsölni a sárgás foltokat, hagyni állni, majd lemosni és hagyni alaposan megszáradni. Mivel a szódabikarbónás keverék természetes szer, ezért kevésbé hatékony, mint a többi vegyszer, így szükség lehet többszöri ismétlésre.

Hogyan lehet kimosni a párnákat?

A párnák mindegyikén, hacsak nem vágtuk le a címkét, ott szerepel a tájékoztatóban, hogy miként tisztítható. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen a párna töltelékének összetétele, mivel nem minden mosható mosógépben vagy éppenséggel magas hőmérsékleten.

Száraz tisztítással tisztítható: Egyes párnákat nem lehet mosni, csakis szárazon tisztíthatók. Ezek címkéjén általában külön kiemelik, hogy nem mosható, mivel a víz és a mosás károsítja a huzatot, a tölteléket.

Kézi mosással tisztítható: Ahogy bizonyos ruhákat, úgy egyes párnákat sem lehet gépben mosni. A kézileg mosható párnák bírják a vizet, csak a mosógép dobja vagy a centrifugálás tehet esetleg kárt bennük, ezért kerüljük a mosógép használatát.

Gépben is mosható: Azoknak a párnáknak a címkéjén, melyek moshatók gépben, további utasítások is szerepelnek. Ilyen például, hogy milyen hőfokon ajánlott tisztítani, milyen vegyszerek használhatók hozzá, illetve szárítható-e gép segítségével.

Így mosd a tollpárnákat

A tollpárnák rendkívül népszerűek, tisztításuk viszont odafigyelést igényel. A tollpárnákat makacs szennyeződés esetén érdemes lehet beáztatni mosás előtt mosószeres forró vízbe.

  • Érdemes egyszerre két párnát helyeznünk a mosógép dobjába a jobb súlyeloszlás miatt.
  • A mosás során figyeljünk arra, hogy adalékanyag-mentes szappant, illetve mosószert használjunk és kerüljük az öblítőt!
  • Egy csésze szódabikarbónát a dobba téve elérhetjük, hogy a párnánk ragyogóan fehér legyen.
  • A tollpárnákat ajánlott kétszer is kiöblíteni, ezzel megakadályozva, hogy véletlenül szappan vagy mosószer maradjon a tollakon.
  • A mosás után érdemes napon szárítani a párnát, ezzel elkerülve, hogy bedohosodjon a töltet.

Így mosd a szivacspárnákat

A tollpárnák mellett a memóriahabos párnák is kedveltek, ezek mosása azonban sokszor nem engedélyezett gépben. A mosás és a centrifugálás ugyanis könnyen károsíthatja, felmorzsálhatja a párna töltetét, a szivacsot, ezzel pedig tönkretesszük az ágyneműt. Egyes habszivacspárnákat vízbe sem szabad mártani a Kirsche cikke szerint, csak helyileg tisztíthatjuk a rákerült szennyeződést.

  • Tartós szagok ellen sokszor hatásos lehet, ha szódabikarbónát szórunk a párnára, hagyjuk állni, majd alaposan kiporszívózzuk.

Borítókép: Shutterstock

Ajánljuk még:

Ezek is érdekelhetnek

Friss