Ahhoz, hogy valóban tökéletes és ízletes legyen a sült csirke, több dologra is oda kell figyelni. Az első rögtön a vásárlás: törekedjünk arra, hogy megbízható helyről szerezzük be a húst, és a minősége legyen kifogástalan.
MIBEN SÜSSÜK a csirkét?
- A tapadásmentes serpenyőket most félretehetjük, ezekben nehezen sül kéreg a húsra. Az öntöttvas edény viszont csodákat művel a csirkével! Ha bor is kell a húshoz a recept szerint, akkor az acél vagy a réz serpenyő a nyerő.
- Ami a zsiradékokat illeti: a semleges ízű olajok és a vaj tökéletesen illik a csirkéhez, néhány gerezd fokhagyma a hús mellé dobva pedig sosem árt!
Sütés előtt
- Ha a főzés előtt a fagyasztóból vesszük ki a csirkehúst, hagyjunk neki néhány órát felhasználás előtt, hogy magától melegedjen fel szobahőmérsékleten. Ha siettetjük a dolgot, a hús belseje még akkor is hideg marad, amikor a külseje már teljesen megsült.
- Sütés előtt néhány órával sózzuk és fűszerezzük be a húst, és lefedve tegyük be a hűtőbe. Így az ízek jó mélyen beszívódnak a húsba, és sokkal puhább is lesz.
Így süssük a csirkehúst
- Ha egész, de már konyhakész csirkénk van, belül kenjük meg fűszervajjal, majd tömjük tele citromkarikákkal, rozmaringágakkal, zsályával, fokhagymagerezdekkel. Kívülről kenjük le olívaolajjal, végül jól sózzuk és borsozzuk meg.
- Az egész csirkét, valamint az egész combokat, és más nagy, csontos részeket 220-230 fokos, előmelegített sütőben süssük, így biztosan átsül és megpirul, kb. egy óra alatt.
- Ha a csirke mellé krumplit, répát teszünk, hogy együtt süljenek, számoljunk vele, hogy a zöldségekből kiáramló gőz miatt a hús bőre nem sül majd ropogósra.
Piríthatjuk is
- A csirke combja és szárnya az alakjuk miatt nem egyformán kapják a hőt az edényben, tehát nehéz eltalálni a tökéletes állapotot. Ha előfőzzük, vagy pároljuk, azután fűszerezzük és pirítjuk, biztosak lehetünk abban, hogy a csontoknál is átfő a hús.
- A csirkemellfilével viszont nagyon könnyű dolgunk van, ha serpenyőben pirítjuk. Először hirtelen süssük meg mindkét oldalát, majd fűszerezzük és lefedve hagyjuk puhára párolódni.
Mikor lesz már kész?
Ha van a konyhánkban egy húshőmérő, ennek a kérdésnek a megválaszolása nagyon egyszerű: amikor a termométer 85 fokot mutat a hús legvastagabb részében, elkészült a csirke! Vegyük le a tűzről a húst. A legfontosabb lépés csak most következik: tálalás és felszeletelés előtt 10 percig pihentessük letakarva. A fedő vagy alufólia alatt, a gőz átjárja a húst, szaftossá teszi, és gondoskodik róla, hogy az ízek benne maradjanak.
GRILLEzve is csodásan finom
- A húst grillezéskor nem kell túl gyakran megforgatni, elegendő maximum 1-2 alkalommal.
- Két módon érhetjük el, hogy a grillcsirke igazán zamatos legyen: pácolással, vagy bedörzsöléssel. A pác íze intenzív, a húst porhanyóssá teszi. A fűszeres bedörzsöléssel a húsra zamatos kérget süthetünk.
A kakukkfüves ropogós sült csirke hozzávalói:
- 1 egész csirke (kb. 1,2 kg)
- só
- 4 dkg vaj
- 1 fej hagyma
- 5 gerezd fokhagyma
- 2 db paradicsom
- 20 dkg vegyes erdei gomba
- 2,5 dl fehérbor
- 5 ág kakukkfű
Elkészítése:
- A megtisztított csirkét bedörzsöljük sóval. Egy tepsit kikenünk a vaj harmadával, és elosztjuk benne a feldarabolt hagymát, fokhagymát, paradicsomot és gombát. Enyhén megsózzuk a zöldségeket, majd ráhelyezzük a csirkét.
- Felöntjük borral és a maradék vajat elosztjuk a csirkén, a megmosott kakukkfű ágakat a tepsibe helyezzük.
- A csirkét lefedjük. 200 fokos sütőbe 20 percig sütjük, azután fedő nélkül, 160 fokon még 30-40 percig. Közben néha meglocsoljuk a pecsenyelével. Szükség esetén pótoljuk az elpárolgott folyadékot. Sült burgonyát kínálhatunk mellé.