Az biztos, hogy a fűtésszámlára kifizetett pénz egy részét mindenki tudná más hasznos dolgokra is költeni, főleg a mai világban. Íme néhány praktika, melyek már rövidtávon is segíthetnek fűtésszámlán való spórolásban. Igaz, hogy akad olyan tipp is, ami minimális befektetést igényel, ám a modernizálásra költött pénz villámgyorsan megtérül.
1. Itt túl meleg, ott túl hideg
A legegyszerűbb a kézzel állítható változat, amely egy egyszerű csap, úgynevezett fojtószelep. Ez vagy állandóan zárva van, vagy nyitva abban a pozícióban, amennyire kinyitottuk. Hátránya, hogy nem tudjuk a hőmérsékletet szabályozni, így előfordulhat, hogy az egyik szobában túl meleg, míg a másik szobában hideg van.
2. Szabályozható a hőmérséklet
Korszerűbb megoldásnak tekinthető egy termosztatikus szelep felszerelése, mely egy megfelelő termofejjel kombinálva szabályozza a hőmérsékletet a helyiségben. Csere esetén gondoskodnunk kell a megfelelő átalakítóról is.
3. Kézzel kell állítani
Legegyszerűbb változata a mechanikus, számozott típus. A működése során a szelepen lévő szabályozó addig engedi a fűtővizet a radiátorba, amíg a helyiség hőmérséklete el nem éri a fejen beállított értéket. Ezt követően automatikusan lezár. Tehát ha a szoba levegőjének hőmérséklete a beállított érték alá csökken, a szelep nyit, és a radiátor felmelegszik.
4. Több fokozat is van rajta
A számok előre meghatározott hőmérséklet tartományokat jelentenek. A legalacsonyabb állás a fagyvédelem, az 1-es fokozat 7-12°C közötti érték a pincehelyiségben lehet megfelelő. A 2-es fokozat 12-17°C között van, hálószobában vagy a közlekedő helyiségekben lehet ideális. A 3-as fokozat 17-22°C közötti érték az étkező, gyerekszoba, míg a 4-es 22°C fölötti értékre a fürdőszobában lehet szükség. Az 5-ös fokozat a teljesen nyitott állapotot jelenti, ilyenkor nem zár automatikusan a szelep.
5. Előre lehet programozni
Az elektronikus termosztátfejekkel a kívánt hőmérsékletet akár tizedes pontossággal is meg tudjuk határozni. Ezek már elemmel működnek, több esetben egy motor gondoskodik a radiátorszelep állításáról, és kijelző is van rajtuk a pontos beállításhoz. Mobiltelefonnal akár napi vagy heti programokat is beállíthatunk előre.
6. Hangoljuk össze rajtuk az értéket
Az elektronikus termofejek esetében az elektronika igényelhet némi kalibrációt. Szereljük le, majd tegyük az összes fejet egymás mellé. Nagyjából egy óra után ellenőrizzük a fejek által jelzett értékeket, és amelyiket szükséges, módosítsunk úgy, hogy ugyanannyit mutasson, mint a többi.
7. Kazánvezérlő termosztát
Az elektronikus termofejeket valamilyen központi vezérlés részeként is használhatjuk. Így a termofejek egyenként képesek jelezni a központi eszköznek, hogy az adott helyiségben fűteni szükséges. Ilyenkor a rendszer bekapcsolja a kazánt, a meleg víz pedig csak azokban a helyiségekben melegíti fel a radiátort, ahol valóban szükséges.
8. Takarékos és kényelmes
Ha a kazánunk úgynevezett OpenTherm vezérlésre alkalmas készülék, akkor nem csak be- és kikapcsolni tudjuk, amikor a maximum teljesítményen melegíti a vizet, hanem a központi vezérlés mondja meg, 0-100% között milyen teljesítménnyel üzemeljen, attól függően, hány helyiségben és mekkora hőmérsékletet kell felmelegíteni.
Ajánljuk még: