Közeleg az év első hőségperiódusa, így nem árt átismételni az idén bevezetett, a következő napokban először alkalmazandó változásokat – közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) hétfőn a Facebook-oldalán. A szervezet ismét felhívta a figyelmet, hogy az egyértelmű és egységes kommunikáció érdekében az Országos Meteorológiai Szolgálat veszélyjelző rendszerében a figyelmeztető előrejelzéseket hőség helyett ezentúl magas középhőmérsékletre adja ki. Hozzátették: azért változtattak a korábbi gyakorlaton, hogy egyértelművé tegyék, a hőségriasztást a Nemzeti Népegészségügyi Központ vezetője, az országos tisztifőorvos rendeli el, figyelembe véve a meteorológiai szolgálat előrejelzéseit, veszélyjelzéseit.
A továbbiakban a magas hőmérsékletre vonatkozó elsőfokú figyelmeztetést adnak ki, ha a napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi vármegyének megfelelő területen legalább egy napig 25 és 27 Celsius-fok között várható.
Második szintű figyelmeztetést adnak ki, ha a napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi vármegyének megfelelő területen legalább egy napig 27 és 29 fok között várható.
A figyelmeztetés legmagasabb szintje, amikor a napi középhőmérséklet legalább egy átlagos magyarországi vármegyének megfelelő területen legalább egy napig 29 fok fölött várható.
Berobban a hőség! Így kerülhetjük el a rosszullétet
Az OMSZ hétfőn felhívta a figyelmet arra is, hogy közeleg a szezon első hőségperiódusa. Összegyűjtöttük azokat a tanácsokat, amelyeket a küszöbön álló forróság előtt nem árt újra és újra felidézni. Ha megfogadjuk őket, jó eséllyel elkerülhetjük a rosszullétet.
- Ügyeljünk a fokozott folyadékbevitelre! A felnőttek számára javasolt napi folyadékmennyiség nőknél 2 liter/nap, férfiak esetén 2,5 liter/nap. Kánikulában azonban jelentősen megnő a folyadékszükséglet, ami akár napi plusz 1-2 liter folyadékfogyasztást is indokolhat.
- Kerüljük a kávé, az alkohol, a magas koffein- és cukortartalmú üdítők és zsíros ételek fogyasztását.
- Délelőtt 11 és délután 15 óra között ne tartózkodjunk a tűző napon óvintézkedések nélkül: védjük bőrünket a leégés ellen megfelelő öltözködéssel, szellőző ruházattal és napvédő készítmények használatával! Erre különösen érdemes odafigyelniük a szabadtéren dolgozóknak és a szabadtéri rendezvényeken szórakozóknak.
- Az autóval közlekedők fokozottan figyeljenek, és vezessenek óvatosan, a nagy meleg könnyen dekoncentráltságot okoz. A vízparton tartózkodók ne napozzanak 11-15 óra között, és felhevült testtel ne ugorjanak a vízbe.
- Sose hagyjunk gyermeket, állatot tűző napon parkoló autóban, mert a kánikulában akár 70 Celsius-fok fölé is emelkedhet az autó belső hőmérséklete. Ha napon álló autóban hagyott gyermeket vagy háziállatot látunk, azonnal hívjuk a 112-es segélyhívószámot!
(Borítókép: Shutterstock)