Az egészséget számos tényező befolyásolja, ezek közé tartozik a rendszeres testmozgás, az elegendő alvás, a megfelelő stresszkezelés és természetesen a helyes étrend. Minél korábban figyel valaki ezekre a tényezőkre, annál inkább lassíthatja az öregedési folyamatokat. Különösen igaz ez az étkezésekre, ezért érdemes alaposabban ellenőrizni napi szokásainkat. A fehérje az egyik olyan tápanyag, amiből idősebb korban mindenképpen ajánlott megfelelő mennyiségben fogyasztani.
Ahogy telik az idő...
Az életkor előrehaladtával változik a testünk felépítése: érdemes tudni például, hogy 30 és 80 éves kor között az izomtömeg csaknem a felére csökken. Ezt a veszteséget csak tovább fokozza a testmozgás hiánya, az esetleges betegségek, illetve a helytelen táplálkozás – írja a Brigitte.
Az évek múlásával a csonttömeg is csökken – ez a folyamat 35-40 éves kor körül kezdődik, ekkor érjük el ugyanis a maximális csontsűrűséget. Ettől kezdve a kezdeti tömeg nagyjából egy százalékát veszítjük el évente, nők esetében azonban, a menopauza idején ez a veszteség nagyobb lehet. Ezért az ösztrogén hormon csökkenő mennyisége a felelős, amely elősegíti a kalcium felszívódását.
Az életkorral összefüggő csonttömeg-vesztést nem lehet megállítani, de a folyamatot lehet lassítani. Ezért van olyan fontos szerepe a rendszeres testmozgásnak, valamint a kiegyensúlyozott étrendnek, amely a megfelelő fehérjebevitelt helyezi előtérbe.
Ezért olyan fontos a fehérje
A fehérje olyan aminosavakkal látja el a szervezetet, amelyek a sejtek, a szövetek felépítéséhez szükségesek. Mivel a sejtjeink folyamatosan megújulnak, ezért olyan lényeges a rendszeres fehérjefogyasztás. A Német Táplálkozási Társaság szerint az egészséges, normál testsúlyú 19 és 65 év közötti felnőttek ajánlott napi fehérjebevitele 0,8 gramm testtömeg kilogrammonként. Például egy 65 éves vagy annál idősebb, 60 kilogrammos embernek, 60 gramm fehérjét kell fogyasztania naponta.
Milyen ételeket ajánlott fogyasztani?
Állati és növényi fehérjét egyaránt fontos fogyasztani, ugyanis az előbbiek gyakran nem tartalmazzák az összes esszenciális aminosavat.
- Állati eredetű fehérjeforrások: tej és tejtermékek, húsok, halak és a tojás
- Növényi eredetű fehérjeforrások: hüvelyesek, gabonafélék, burgonya, brokkoli, valamint az olajos magvak.
Borítókép: Shutterstock