Klasszikus stíriai metélt  recept
Klasszikus stíriai metélt
Mátrai borzaska recept
Mátrai borzaska
Csikós tokány recept
Csikós tokány
Lencsegolyók sütőtökpürével recept
Lencsegolyók sütőtökpürével
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti recept
Almás álom, ahogy Gáspár Bea készíti
Fahéjas tekercs (cinnabon) recept
Fahéjas tekercs (cinnabon)
Puncstorta  recept
Puncstorta
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal recept
Francia hagymaleves sajtos pirítóssal
Mézes krémes  recept
Mézes krémes
A legfinomabb sütőtökkrémleves recept
A legfinomabb sütőtökkrémleves
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen recept
Birsalmakompót tartósítószer-mentesen
Csokis muffin  recept
Csokis muffin
Rántott karfiol recept
Rántott karfiol
Őszi minestrone leves recept
Őszi minestrone leves
Hagyományos tejes kifli  recept
Hagyományos tejes kifli
Aranygaluska vaníliasodóval  recept
Aranygaluska vaníliasodóval
Mézes-mustáros csirkemell recept
Mézes-mustáros csirkemell
Mákos guba  recept
Mákos guba
Máglyarakás kalácsból recept
Máglyarakás kalácsból
Paradicsomos lencseleves recept
Paradicsomos lencseleves
Érdekességek

Ez a két legveszélyesebb ultrafeldolgozott élelmiszer – harmincéves kutatás eredményét közölték

Bolt vásárlás akciózás /Fotó: Shutterstock
Nem minden feldolgozott élelmiszer veszélyes, de az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása kapcsolatban állhat többek között a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásával. Most az is kiderült, melyek a legveszélyesebb ultrafeldolgozott élelmiszerek ebből a szempontból.

Szívproblémák miatt az Egyesült Államokban 33 másodpercenként hal meg egy ember, hazánkban pedig a halálozások közel feléért a szív- és érrendszeri betegségek felelősek. Ahhoz, hogy ez változni tudjon, kiemelten fontos volna a szűrővizsgálatok felkeresése, illetve a minél egészségesebb életmód kialakítása, ugyanis a szív- és érrendszeri zavarok kialakulásában nagy szereppel bír a táplálkozás, pontosabban az ultrafeldolgozott élelmiszerek fogyasztása.

A legrosszabbat a nagymértékben feldolgozott élelmiszerek teszik a szervezetünkkel (Fotó: Shutterstock)
A legrosszabbat a nagymértékben feldolgozott élelmiszerek teszik a szervezetünkkel (Fotó: Shutterstock)


Ultrafeldolgozott élelmiszer – mi is az?

Szinte minden élelmiszer, amit a boltok polcain találunk, feldolgozott, ugyanis a nyersanyagból mechanikai feldolgozás során állítják elő az árut. Feldolgozásnak minősül például, ha megmossák a salátát, ha felvágják a húst, ha pasztőrözik a tejet. Természetesen ettől nem lesz egészségtelen a zöldség, a hús vagy a tejtermék – vagyis nem minden feldolgozott élelmiszer káros.

Gondoljunk bele: feldolgozott élelmiszernek számít például a spenótfőzelék, még ha a kertben leszedett spenótból főzzük is, ebben az esetben ugyanis mi magunk végezzük a feldolgozást. Egészségtelen étel kerül így a tányérunkra? Nyilván nem – maximum arról beszélhetünk, nyersen vagy megfőzve hasznosulnak jobban a spenótban található értékes anyagok.

Ugyanakkor a feldolgozott élelmiszerek sem egyformák: a szakemberek több csoportra osztják az ételeket, alapanyagokat azok feldolgozottsági szintje szerint. A legtöbb gond a nagymértékben feldolgozott élelmiszerekkel van, ezek fogyasztásának kapcsolatát vizsgálják többek között a szívbetegségek és a rák kialakulásával összefüggésben.

A legegészségtelenebb ultrafeldolgozott élelmiszerek

Ultrafeldolgozott élelmiszernek számítanak például az üdítők, édesített gyümölcslevek, sport- és energiaitalok, levesporok, tömeggyártott és csomagolt, hidrogénezett zsírokkal, cukrokkal és egyéb adalékanyagokkal előállított péktermékek, a félkész termékek (mirelit pizza, hot dog, nuggets, halrudacska), a dobozos fagylaltok, a cukorkák, az édesített joghurtok, a parizer és a margarin.

Ultrafeldolgozott élelmiszernek számítanak a félkész termékek: mirelit pizza, hot dog, nuggets, halrudacska vagy a dobozos fagylaltok is (Fotó: Shutterstock)
Ultrafeldolgozott élelmiszernek számítanak a félkész termékek: mirelit pizza, hot dog, nuggets, halrudacska vagy a dobozos fagylaltok is (Fotó: Shutterstock)

Egy amerikai kutatásban több mint kétszázezer ember bevonásával vizsgálták harminc éven át, milyen szerepük lehet az elfogyasztott élelmiszereknek a betegségek kialakulásában. Arra jutottak, hogy a legkárosabbnak a mesterségesen édesített italok és a feldolgozott húsok számítanak magas hozzáadottcukor- és nátriumtartalmuk miatt – olvashatjuk az Agrokép összefoglalójában. A szakértők azt mondták, a lakosság egészségének megőrzése érdekében üdvös volna csökkenteni a nátrium, a telített zsírok és a hozzáadott cukrok mennyiségét bizonyos ultrafeldolgozott élelmiszerekben, a fogyasztóknak pedig azt javasolták, a mesterségesen édesített italokból és a feldolgozott húsokból mértékkel fogyasszanak, minél kevesebbet.

Persze nem kell lemondani kedvenceinkről, elég csavarni egyet azokon: a bolti májkrémet például otthon is elkészíthetjük, ahogyan az üdítőket is kiválthatjuk házi szörpökkel.

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.