Akinek gyümölcsfája van, soha nem lehet nyugodt a márciusi, áprilisi időszakban, hiszen a csodálatos tavaszi meleg napokat hirtelen fagyos téli időjárás válthatja – ez történt most is, veszélybe sodorva a virágzó fákat és így az idei termést.
Amint a fák rügyei tavasszal duzzadni kezdenek, fokozatosan elveszítik a fagypont alatti hőmérséklettel szembeni ellenállóságukat. Az ok, hogy az aktív anyagcserét folytató szervek fagyérzékennyé válnak. Éppen ezért a későbbiekben fellépő tavaszi fagyok jelentős károkat okozhatnak a növényi szövetekben és szervekben. Van egy bizonyos hőmérsékleti tartomány, amelyen károsodás következik be, és egyre több rügy és virág károsodik az egyre alacsonyabb hőmérsékleten. Sajnos végül az összes gyümölcsrügy és virág elpusztul. A virágzás idején érkező lehűlés és hajnali fagy szerencsés esetben csak néhány virágot rongál meg. Főleg a legfejlettebbek, vagy a fa alján található virágok vannak igazán nagy veszélyben.
Bár mi imádjuk, a tavaszi meleg, napsütése időjárás nem feltétlenül jó a gyümölcsfáknak, hiszen ilyenkor többnyire az éjszakák még fagyosak. Ekkor az arra érzékeny gyümölcsfák kérge felreped, és ezekben a repedésekben a kártevők megtelepedhetnek. Ez megelőzhető, ha tél előtt a fákat mésszel lefested vagy kartonnal betekered.
A több napon át tartó hideg, szeles időjárás, a hajnali mínuszok a gyümölcsfák beporzására sincsenek jó hatással. A méhek ugyanis ilyen időben nem repülnek, így elmaradhat a pollenizáció, ami további terméskieséshez vezethet.
Ha a gyümölcsfa virágának színe barna lesz, még nem biztos, hogy megfagyott, hiszen a virág lehullása előtt a szirmok egyébként is megbarnulnak. Ezért óvatosan ellenőrizd, hogy mi a helyzet a gyümölcsfáddal: szakíts le egy virágot és óvatosan vedd ketté. Ha közepén a bibe zöld, akkor minden rendben, ám ha sötétbarna vagy fekete, akkor sajnos a virág elfagyott.
A tavaszi fagyos időjárás legjobban a kajszi- és a mandulafáinkat veszélyezteti. Sajnos a korai virágzási idejük miatt ezeket a gyümölcsfákat szinte minden évben érik is fagyok. Rajtuk kívül veszélyeztettek még a cseresznye-, a meggy- és az őszibarackfák. Vannak olyan késesi virágzású gyümölcsfák, amelyek nincsenek veszélyben. Ilyen a körte-, az alma-, a birs- és a naspolyafa.
Ha már bekövetkezett a fagykár, már csak a fák regenerálódásában segíthetsz, és megpróbálhatod minimalizálni a hosszú távú károkat.
Tipp: Egyes fák (pl. kajszi, őszibarack) képesek másodvirágzásra – így még akár némi termés is lehet később, ha az időjárás engedi.
Forrás: Agroinform.hu
Kiemelt fotó: Shutterstock
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.