Érdekességek

Szódabikarbóna: hiába természetes, ezeket a felületeket tönkreteszi

Vannak évtizedek óta nélkülözhetetlen anyagok a háztartásban. A szódabikarbóna is ilyen, különösen ott, ahol a vegyszermentes megoldásokat részesítik előnyben a takarításnál, a mosás során vagy akár a szépségápolásban. Valóban sokoldalú, természetes tisztítószer, de érdemes tudatosan használni, hiszen attól, hogy egy anyag „zöld” vagy „vegyszermentes”, még nem feltétlenül használható biztonságosan mindenre.

A szódabikarbóna (nátrium-hidrogén-karbonát) egy enyhén lúgos kémhatású, finom szemcséjű por, amely kémiai reakciói révén semlegesíti a savakat, szagtalanít, valamint súrolóhatása révén fizikai tisztítóként is kiváló. Emellett szagtalanító és enyhén fertőtlenítő tulajdonsága is van. Hiába természetes, a szódabikarbóna nem veszélytelen. Sok olyan felhasználási mód terjedt el róla, amelyek többet ártanak, mint használnak. Íme!

Szódabikarbóna: szuper környezetbarát tisztítószer, de van, ahol mégsem működik
A szódabikarbóna sokoldalú, vegyszermentes tisztítószer, ám van, ahol mégsem használható / Fotó: Shutterstock 

1. Szódabikarbóna: üvegfelületekre inkább ne!

Bár nem tűnik durvának, a szódabikarbóna finom szemcséi könnyedén mikrokarcolásokat okozhatnak az ablakokon, tükörfelületeken, kerámialapos főzőlapokon vagy üvegpolcokon. Ha nem is karcolja meg látványosan, matt réteg maradhat utána, ami rontja az összhatást. Ezekre a felületekre inkább az ecet az ideális megoldás.

2. Hiába környezetbarát, a márványnak nem tesz jót

Szintén kerülendő a szódabikarbóna használata természetes kőfelületeken, például márvány vagy gránit munkalapokon. Az enyhén lúgos kémhatás felmarhatja a kő felső rétegét, idővel tompítva, fakítva, sőt akár károsítva is a felületet. Ez különösen akkor probléma, ha a szódabikarbónát rendszeresen alkalmazzuk ezekre az anyagokra, bízva a „természetes” biztonságában.

3. Az alumínium edények sem szeretik a szódabikarbónát

Az alumínium edények, például kotyogós kávéfőzők esetében is kockázatos lehet a szódabikarbónás tisztítás. A por hosszabb érintkezés után oxidációs folyamatokat indíthat el, ami sötét, foltos elszíneződést okozhat a fémen – ez pedig nemcsak esztétikai gond, de akár az eszköz használhatóságát is befolyásolhatja.

4. Fogfehérítés: eszedbe ne jusson a szódabikarbóna!

Bár sok helyen ajánlják a szódabikarbónát fogfehérítésre, a fogorvosok többsége óva int ettől a gyakorlattól. A por szemcséi apró karcolásokat okozhatnak a fogzománcon, amelyben baktériumok telepedhetnek meg – ez hosszú távon nem fehérebb, hanem beteg fogakat eredményezhet. A zománc károsodása ráadásul visszafordíthatatlan, így ezen a téren is inkább szakértői módszerekre érdemes hagyatkozni.

5. Nem kíméli a bútorokat

Hasonló okból a bútortisztítás sem jó terep a szódabikarbónának. A natúr fa felületeket elszínezheti, a kezelt felületekről leoldhatja a lakkréteget vagy a pácot, ami foltokat hagyhat maga után. A politúrozott, fényesre kezelt bútorok pedig kifejezetten érzékenyek az ilyen típusú mechanikai súrolásra.

A szódabikarbóna rendkívül hatékony olyan háztartási feladatoknál, mint a lefolyótisztítás (ecettel kombinálva pezsgő hatást fejt ki), a sütő zsíros szennyeződéseinek eltávolítása, vagy a hűtőszekrények szagtalanítása. Ruhákhoz adva frissíti az anyagot, semlegesíti a kellemetlen szagokat, és még a szőnyegek tisztításánál is bevethető szagtalanítóként. Emellett gyakran használják természetes dezodorként vagy arcradírként is, bár ez utóbbi már határterület.

(Forrás)

Kiemelt fotó: Sutterstock

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.