Az Európai Bizottság radikális fordulatot hirdetett a hűtéstechnológiák terén: fokozatosan kivonná a forgalomból a környezetszennyező, öreg rendszereket. Így lassan majd el kell köszönni az elavult klíma-berendezésektől és az régi hűtők sem maradhatnak. A cél: csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, és hosszú távon áttérni természetes, fenntartható hűtőközegek használatára.

Az intézkedés hátterében az EU klímastratégiája áll, amely 2050-re karbonsemlegességet tűzött ki célul. A lakossági és ipari hűtésből származó károsanyag-kibocsátás csökkentése elengedhetetlen ehhez, még ha rövid távon nehézségeket is okoz. A legtöbb jelenleg használatban lévő berendezés – így a sok háztartásban fellelhető régi hűtők is – a gőzkompressziós technológián alapul. Ez már egy több mint 100 éves módszer, és a benne használt hűtőközegek – például az R32 vagy korábban az R410A – rendkívül károsak lehetnek a környezetre. Az Európai Bizottság közleménye szerint: „Már egyetlen kilogramm bizonyos hűtőközeg légkörbe jutása olyan környezeti hatással járhat, mintha egy autóval 30 ezer kilométert tennénk meg.” 

Régi hűtők: ideje búcsút venni az öreg konyhai eszközöktől
A régi klímák mellett a régi hűtők betiltása is napirenden van, a változások már a küszöbön: a csere lesz a megoldás! / Fotó: Shutterstock 

Meddig maradhatnak a régi hűtők és mikor lépnek életbe a változások?

2027-től tilos lesz az R32-es hűtőközeggel működő, 12 kW alatti levegő–víz hőszivattyúk forgalmazása az EU-ban. További hűtőközeg-típusokat is korlátoznak, különösen a magas GWP-értékkel (globális felmelegedési potenciállal) rendelkező anyagokat.

A háztartási hűtőszekrények esetében még nem született végleges tiltás, de szabályozási szigorítás várható, különösen az energiahatékonyság és hűtőközeg típusa szerint.

Mi jön helyettük?

A gyártók – köztük például a Daikin Europe – már dolgoznak az alternatív, környezetbarát megoldásokon. Ilyenek lehetnek:

  • a természetes hűtőközegek, mint a propán (R290), CO₂ vagy izobután (R600a);
  • energiahatékonyabb, inverteres technológiák;
  • hőszivattyúk, amelyek több funkciót is ellátnak: fűtenek és hűtenek is, kevesebb károsanyag-kibocsátás mellett.

Mi lesz a fogyasztókkal? A régi hűtők fenntartása nehezebb lesz!

Az új technológiák jelenleg drágábbak, de a szakértők szerint a piaci verseny és a gyártási volumen növekedése hosszabb távon le fogja szorítani az árakat. A fogyasztóknak viszont számolniuk kell azzal, hogy a régi készülékek javítása, karbantartása is egyre nehezebb és költségesebb lesz, ahogy a hűtőközegek elérhetősége csökken.

Nem tudni, hogy pontosan mennyi régi fridzsider lehet lakossági használatban, mert a javításukat gyakran nem képzett szakemberrel oldják meg. A kaposvári Rotech szervizben a sonline.hu kérdésére válaszolva elmondták: az idősebb hűtőkhöz az alkatrészek beszerzése gyakran problémát jelent, ezért gyakran nem érdemes javítani, csak ha apró hibáról van szó. Az ügyfelek közül sokan azt a megoldást választják, hogy inkább kicserélik a készüléket, ha nem gazdaságos a javítása.     

(Kiemelt fotó: Shutterstock)

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.