A szundigomb a nehezen ébredők egyetlen eszköze, hogy ne aludjanak el, de az örök „visszabújók” is szeretik, hiszen így értékes, lustálkodással töltött perceket nyerhetnek. Valóban megkönnyítjük így a reggeleinket? Cikkünkből kiderül!

A szundigomb használatának egészségre gyakorolt hatását már egy ideje vizsgálják az alvással foglalkozó szakemberek, orvosok. Az már biztos, hogy aki ezzel a funkcióval ébred, fáradtabban, kimerültebben kel fel. Az ok az alvási ciklus felborulása: az ébresztők között nem tudunk elég mélyen visszaaludni, hiszen mire elérnénk a pihentető mélyalvási szakaszt, már újra megszólal az ébresztő.

Sokan csak a szundi gomb használatával tudnak reggel felkelni / Fotó: Shutterstock
Sokan csak a szundi gomb használatával tudnak reggel felkelni / Fotó: Shutterstock

A szundigomb veszélyeire egyre többen hívják fel a figyelmet – így tett Jordan Bruss ápolónő is egy, a TikTokra feltöltött videójában. Bruss elmagyarázta, hogy a többszöri hirtelen ébredés negatívan befolyásolhatja a REM alvási ciklust. A REM-ciklus az a szakasz, amikor a szervezet mélyalvásban van; a szervezetünk ebben a szakaszban pihen és regenerálódik. Ha ezt a ciklust megszakítjuk, az negatívan befolyásolja az alvás minőségét, kortizol hormon termelődik (amit ugye stresszhormonnak is nevezünk), ettől pedig nyugtalanná, feszültté válhatunk.

Stressz és fáradtság – megéri szunyókálni?

Mi történik ilyenkor? Az ébredést gyakran furcsa, félálom-szerű állapot követi, és ha visszaalszunk, akkor szükségtelenül sokáig lebeghetünk ebben az állapotban. 
Az állandó ide-oda ingázás az ébredés és a visszaalvás között, a töredezett alvásmintázat tehát stresszel és fáradtsággal jár, rányomva bélyegét az általános jólétre, közérzetre. Vagyis sem az alvásunk, sem pedig az ébredés nem lesz elég hatékony. Mit tehetünk? A legjobb, ha azonnal felkelünk, amikor megszólal az ébresztő, elkerülve a kísértést, hogy tovább szundikáljunk.

Az alvászavarok következményei

Az egész napos rossz hangulaton kívül más problémákat is okozhat a szundigombra ébredés miatti alvászavar. Károsan hat például a memóriára, a kognitív, koncentrációs, tanulási képességekre, de növelheti egyes krónikus gyulladásos betegségek kialakulásának esélyét, a diabétesz, a magas vérnyomás, az elhízás rizikóját, ronthatja a szervezet öngyógyító képességeit és az immunrendszer hatékonyságát. Aki keveset alszik, gyakrabban lesz beteg és nehezebben is gyógyul ki a betegségekből. 
Bruss – azóta egyébként eltűnt – bejegyzése alatt rengeteg komment volt. A legtöbben úgy vélték, a szundi gomb nélkül elaludnának és ez emelné az egekbe a kortizol szintjüket. Van, aki ennél komolyabban reagált a csupán jó tanácsnak szánt bejegyzésre: „Ó! Ébredj fel az első csengésre! Miért nem gondoltam erre! Egész eddig több jelzést állítottam csupán szórakozásból! És ha depressziós vagy, próbálj boldogabb lenni…” – utalt az egyik felhasználó arra, hogy nem jókedvéből használja a szundigombot, és egy depressziósnak sem mondjuk azt, hogy próbáljon boldogabb lenni.

Frissen és pihenten is lehet ébredni / Fotó: Shutterstock
Frissen és pihenten is lehet ébredni / Fotó: Shutterstock

Így ébredhetünk kipihenten

  • Ha tudjuk, hogy hány óra alvásra van szükségünk, könnyű dolgunk van. Első lépésként határozzuk meg, hogy mikor kell ágyba bújnunk és mikor kell felkelnünk, és ehhez próbáljunk igazodni. A témáról bővebben ebben a cikkünkben olvashatsz.
  • Igyekezzünk mindennap ugyanakkor lefeküdni és felkelni! Bár ez elsőre nehéz feladatnak tűnik, de meglepően hamar hozzászokik a „rendhez” a szervezetünk, és ez a későbbiekben megkönnyítheti az elalvást , illetve az ébredést.
  • Fontos, hogy öt-hat, 90 perces alvási ciklus meglegyen egy-egy éjszaka, így lesz igazán pihentető az alvás, illetve, hogy lehetőleg úgy időzítsük a lefekvést és a felkelést, hogy ne ezeknek a nagyjából másfél órás ciklusok közepén keljünk fel. Több internetes oldal is van, ahol kiszámíthatjuk, hogy mikor ideális lefeküdnünk, illetve felkelnünk.
  • Fontos, hogy az alvási körülmények ideálisak legyenek: kényelmes ágy, ágynemű, megfelelő világítás, hőmérséklet, fényviszonyok – ezek nélkül nem lehet nyugodtan pihenni.
  • Ha tehetjük, szerezzünk be olyan ébresztőórát, amely csipogás vagy csörgés helyett a fény erejével ébreszt. Ezek úgy működnek, hogy a beállított időpont előtt nagyjából fél órával fokozatosan elkezdenek világítani, imitálva a felkelő nap fényét.

 

(Kiemelt fotó: Shutterstock)

 

 

 

 

 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.