Sokan nyugalmat remélnek a lakásajtó elé szerelt rács mögött, de amit biztonságosnak hiszünk, az könnyen a vesztünkké válhat. Tűz esetén ugyanis a vagyonvédelmi rács nemhogy nem segít, de kifejezetten életveszélyessé válhat.

Egyes társasházak folyosói ma már inkább emlékeztetnek egy börtönfolyosóra, mint egy lakótérre. A rácsok mögött élők jellemzően jóhiszeműen próbálják megóvni otthonukat, de gyakran nem is sejtik, hogy ezek a szerkezetek alig nyújtanak valódi védelmet. A trükkös tolvajok számára a rács nem jelent különösebb akadályt, ráadásul az esetek többségében a lakók maguk engedik be a tolvajokat, akik jól felépített történetekkel készülnek. 

A rács ma már elavult, és főleg veszélyes formája a vagyonvédelemnek
A rács ma már elavult vagyonvédelmi forma, ráadásul tűz esetén kimondottan veszélyes is lehet / Fotó: Shutterstock 

Rács: tűzvédelmi szempontból kockázat, nem védelem

Tűz esetén a másodpercek számítanak. A lakásajtó elé szerelt rács a menekülést hátráltathatja, sőt akár teljesen meg is akadályozhatja. Füstben, sötétben, pánikhelyzetben nehéz megtalálni a kulcsot, kinyitni a zárat – főleg, ha több rács is van egymás mögött.

A rács kifelé nyílása miatt figyelni kell arra, hogy nyitott állapotban se takarjon el tűzvédelmi eszközt (például fali tűzcsapot), vagy ne zárja el a menekülési útvonalat. A tűzoltók munkáját is jelentősen nehezítheti: kívülről nem tudják könnyen eltávolítani, ha gyorsan be kell jutni egy lakásba.

Miért elavult vagyonvédelmi forma a rács?

A rács ma már nem számít korszerű vagyonvédelmi megoldásnak. Egyrészt, mert könnyen megkerülhető a gyanútlan lakók jóhiszeműsége révén, másrészt, mert a biztonsági ajtók technológiai fejlődése messze meghaladta a rácsok nyújtotta minimális védelmet.

Egy korszerű biztonsági ajtó – minősített zárszerkezettel és tűzállósági besorolással – nemcsak a betörőkkel, de a tűzesetekkel szemben is jobb védelmet nyújt. Ráadásul nem akadályozza a menekülést sem.

Hasznos tanácsok lakásajtó-csere előtt

  • Ha ajtót cserélünk, ügyeljünk rá, hogy az új ajtó tűzvédelmi szempontból megfelelő legyen. Célszerű szakemberrel egyeztetni a beépítés előtt.
  • Emellett ne felejtsük el az ajtószámot visszahelyezni – ez nemcsak a postásnak, hanem a tűzoltóknak is fontos információ lehet vészhelyzetben.
  • A dekorációval is csínján kell bánni: a vagyonvédelmi rácsokat beburkolni nem szabad, legfeljebb kisebb díszítőelemek megengedettek, hiszen minden olyan tárgy, ami a rácson van, tüzet foghat vagy akadályozhatja annak használatát.

A vagyonvédelmi rács mára idejétmúlt megoldássá vált. Tűz esetén kockázatot jelent, betörés ellen pedig nem nyújt hatékony védelmet. A valódi biztonságot ma már nem a rácsok adják, hanem a jól megválasztott biztonsági ajtó, az előrelátó tűzmegelőzés – és az éber szomszédság.

Ha tényleg biztonságban akarjuk tudni magunkat, ideje újragondolni, mi is védi meg leginkább az otthonunkat – és az életünket.

Rács az ajtókon és a folyosókon: akadály lehet tűz esetén
Rács a folyosón és az ajtón: a lánglovagokat sokszor akadályozza a munkában / Fotó: Schultz László (Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság)

Tűzveszély a konyhában

Rendszeresen riasztják a tűzoltókat a tűzhelyen felejtett étel, étolaj miatt. Íme, a tűzoltók tanácsai:

  • Sose hagyjunk magára bekapcsolt tűzhelyet, még akkor sem, ha csak egy pillanatra kell leugrani a sarki boltba az ebédhez elengedhetetlenül szükséges, ám elfogyott összetevőért.
  • A túlhevült étel, étolaj tüzet okozhat, és a közeli éghető anyagokon (pl. konyharuha, szekrény) a lángok könnyedén továbbterjedhetnek, ami az egész lakás kiégéséhez vezethet.
  • Ha az étolaj begyullad, vízzel sosem szabad oltani. Az égő olajba beleöntött víz egy része a sűrűségkülönbség miatt lemerülve, másik része még a felszínen alakul gőzzé hirtelen térfogatnövekedés kíséretében, mely robbanásszerű kivetődést okoz. A szétfröccsenő apró olajcseppek összfelülete megezerszereződik az edényben égő olaj felületéhez képest, melyek az oxigénnel érintkezve hirtelen kezdenek el égni több száz fok Celsius hőmérsékleten. Akár három méter magas lángnyelv csaphat fel, s olyan nagy nyomás jöhet létre, hogy az ablakok kitörnek, a falak kidőlnek. Ez könnyen életveszélyes égési sérülést is okozhat. 
  • A tűzhelyet tárolásra használni nem lehet. A rajta hagyott konyharuha, vágódeszka, egyéb éghető anyag vagy edényben az ételmaradék a berendezés meghibásodása, nem tervezett bekapcsolódása esetén lángra kaphat. 
  • A tűzhelyet mindig a rendeltetésének megfelelően szabad használni. Így ruhák szárítására vagy a lakás fűtésére nem használható.

 

(Forrás: langlovagok.hu)

Kiemelt fotó: Shutterstock

 

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.