Pók a banánok között: mi a teendő, ha nem várt meglepetést találsz a gyümölcsön?

A trópusi országokból importált gyümölcsök között olykor előfordulhatnak potyautasok, többnyire rovarok vagy kisebb pókok „személyében”. Az igazán veszélyes fajok szerencsére ritkán jutnak el a boltokig, hiszen a nagy élelmiszerláncok szigorú ellenőrzésekkel igyekeznek kiszűrni ezeket. Ezért aztán gyakran a bolti dolgozók találják meg őket. A legtöbb egzotikus állat, amit például a banánfürtökön találhatunk, többnyire ártalmatlan, mégis ijesztő lehet szembekerülni egy ismeretlen pókfajjal. Lássuk, mi a teendő, ha velünk is megtörténik a hátborzongató eset.
Mivel sok banánültetvény biogazdálkodást folytat, vagyis nem használnak különböző irtószereket, előfordulhat, hogy nem várt meglepetéssel szembesülünk, amikor a boltból hazaviszünk egy fürt gyümölcsöt. Ugyanakkor nem árt tudni, hogy a pókok és más rovarfélék, esetleg hüllők nagyon ritkán ússzák meg élve a banánfürtökön történő hosszú utazást, ezért sem gyakori, hogy eljussanak akár a boltokba, akár az otthonunkba.
Ha ez mégis megtörténik, akkor is fontos, hogy még egy ilyen ijesztő helyzetben is próbáljuk megőrizni a higgadtságunkat. Ezek a pókfajok a legtöbb esetben nem veszélyesek és nem agresszívak. Ennek ellenére ne próbáljuk meg kézzel befogni! A banánfürtöt tegyük egy jól zárható zacskóba vagy dobozba, és értesítsük az illetékes állatvédelmi hatóságot az esetről – az intézkedést pedig innentől bízzuk rájuk.
Élő pókot ritkán, pókhálót, tojászacskókat vagy lárvákat azonban már nagyobb eséllyel találhatunk egy-egy banánon. Ha olyan gyümölcsöt vettünk, amelyen tojászacskó vagy lárva található, egyszerűen távolítsuk el az érintett banánt a fürtből, tegyük egy jól záródó műanyag tasakba, azután tegyük be a mélyhűtőbe legalább 24 órára. A hidegben a tojásokban lévő kis élőlények elpusztulnak, ezután pedig már biztonságosan kidobhatjuk a szemetesbe a banánt.
A banánpók (Heteropoda spp) a leggyakrabban előforduló pók, ez ártalmatlan az emberre. Ha provokálják, megmarhatja az embert, de a mérge nem káros, azonban fájdalmakat okozhat. Ritkábban fordulhat elő, hogy barna remetepókot (Loxosceles spp) találjunk a banánokon, ami ártalmatlan megjelenésű, nagyon kicsi, de veszélyes az emberre. A legfélelmetesebbnek tűnő madárevő pók (Tarantula Avicularia) valójában nagy, de szelíd fajta, amely nagyon-nagyon ritkán található meg banánszállítmányokban. Megcsíphet, de az emberre ártalmatlan.
Vásárláskor alaposan vizsgáljuk meg a gyümölcsöket, különösen a fürtök közötti réseket. Ha gyanús pókhálót vagy egyéb nyomokat látunk, érdemes óvatosan megnézni a gyümölcsöt, és szükség esetén jelezni az üzletnek. Hazavitel után alaposan mossuk meg a banánokat, és tároljuk őket jól látható helyen.
(Forrás)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.