2025. április 21-én, húsvéthétfőn érkezett a szomorú hír: nyolcvannyolc éves korában elhunyt Ferenc pápa. Miközben az egész világ gyászolta a katolikus egyházfőt, a Vatikánban megkezdődött az új pápa kiválasztásának menete. A konklávé május 7-én kezdődött, a második napján pedig fel is szállt a fehér füst a Vatikán kéményéből.
Mielőtt megválasztották volna a római pápa tisztségére, Robert Prevost a Bíborosi Dikasztérium prefektusa volt. XIV. Leó pápa néven lett a 267. római egyházfő, az első Ágoston-rendből származó pápa és – Ferenc pápa után – az Atlanti-óceán túloldaláról származó második pápa. A chicagói születésű Prevost hivatalosan május 18-án kezdheti meg a péteri szolgálatot.
Bár a köznyelvben gyakran a „pápa beiktatásáról” beszélünk, a katolikus egyház hivatalos megfogalmazása szerint a pápa nem egy felsőbb világi hatalom által kerül hivatalába, hanem maga kezdi meg „péteri szolgálatát”. Ezt a megnevezést VI. Pál pápa óta, 1964-től alkalmazzák, amikor az egyház lemondott a koronázási ceremóniáról. A pápai trónra lépés tehát szimbolikus és lelki értelemben történik meg, nem pedig a hatalom átvételét jelenti.
A péteri szolgálat megkezdését ünneplő szertartás vasárnap délelőtt veszi kezdetét szentmisével, amelyet a római Szent Péter téren celebrálnak. A szertartáson részt vesznek az egyház legfőbb méltóságai, a bíborosok, valamint a világ több országának hivatalos delegációi is.
Magyarországot Sulyok Tamás köztársasági elnök és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes képviseli. Ők a Szent Péter téren kialakított hivatalos szektorban foglalnak helyet, ahonnan közvetlen közelről követhetik az eseményeket – írja a Ripost.
A szertartás elején a bíborosok fehér liturgikus öltözetben imádkoznak a Bazilika Confessio oltára körül. A keresztény egyházak képviselői az oltár bal oldalán, az állami delegációk a jobb oldalon kapnak helyet, míg a zsidó és muszlim küldöttségek az oltárral szembeni első sorban foglalnak helyet.
A megválasztott pápa a keleti keresztény egyházak vezetőinek kíséretében először Szent Péter sírjához vonul az altemplomba, ahol imádkozik és tömjént ajánl. Eközben a Szent Péter-bazilika előtt felállított szabadtéri oltárra két diakónus felhelyezi a pápai jelvényeket – a palliumot és a halászgyűrűt.
Az ünnepi szentmise során XIV. Leó pápa megkapja a pápai szolgálatát szimbolizáló jelképeket.
A liturgiát litánia követi, majd a pápa olasz nyelvű köszöntő beszéde hangzik el. Hagyományosan egy görög diakónus az evangéliumot is felolvassa görög nyelven, az apostoli idők örökségeként.
A szertartás záró mozzanataként XIV. Leó pápa kilép a hívek közé, hogy áldást adjon a Szent Péter téren összegyűlt tömegre és az egész világra.
XIV. Leó pápa péteri szolgálatának megkezdésével új fejezet nyílik a katolikus egyház történetében. Az új szentatya előtt számos lelkipásztori, társadalmi és globális kihívás áll – és a világ szeme most arra szegeződik, hogyan vezeti majd az egyházat ezekben a meghatározó időkben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.