A kormány döntését megelőzte, hogy a Központi Statisztikai hivatal ma reggel közölte a februári inflációs adatokat: az elemzők azt várták, hogy lassul az áremelkedés, azonban, ha minimálisan is, de gyorsult az infláció.
Sajnos a kereskedők ajánlatai messze elmaradtak az elvárásainktól, ezért úgy kellett döntenünk, hogy intézkedéseket vezetünk be a kereskedelemben
– mondta Orbán Viktor, aki hozzátette, hogy ezért március közepétől 30 alapvető élelmiszer esetében a kereskedő árrése nem haladhatja meg a 10 százalékot.
A kormányfő szerint az elmúlt időszakban a tojásnál ez 40 százalék, a vaj és a tejfölnél pedig 80 százalék volt. "Lássuk be, ez elfogadhatatlan" – fogalmazott.
„Minden olyan élelmiszer esetében, ahol az árrés elszállt, az árakat csökkenteni kell, úgy, hogy a fogyasztói ár maximum 10 százalékkal haladja meg a beszerzési árat. Ezt ellenőrizni is fogjuk. Ezeket az intézkedéseket március közepén vezetjük be, és május végéig tartjuk hatályban. Akkor felülvizsgáljuk és, ha szükséges folytatjuk is. A túlzott és indokolatlan áremeléseknek véget fogunk vetni" – hívta fel a figyelmet videójában Orbán Viktor.
"Az árrésstop egyik hatása biztosan az lesz, hogy az élelmiszer-kiskereskedelmi láncok változtatnak az üzletpolitikájukon, és a további retorziók elkerülése érdekében változtatnak az árrésképzési gyakorlatukon. A másik hatás pedig az lesz, hogy az érintett termékkör ára érezhetően olcsóbb lesz a boltokban, így a magyar emberek megélhetése könnyebbé válhat" - mondta az Origónak Talabér Krisztiánt, a Nézőpont Intézet elemzője, aki szerint az élelmiszerárak elszabadulása egyértelműen arra vezethető vissza, hogy a kereskedők a beszerzéshez képest jóval magasabb áron értékesítették termékeiket, ezzel pedig jelentős extraprofitra tettek szert. A multik tehát tudatosan növelték az árrésüket, kihasználva a vásárlók kényszerhelyzetét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.