A Nébih legfrissebb adatai szerint nőtt hazánkban az élelmiszer-pazarlás és 2023-ban fejenként 62 kiló ételt dobtunk a kukába. Ez közel két kilóval több, mint az egy évvel korábbi adat, és a leggyakrabban a készételek, pékáruk, zöldségek és gyümölcsök végzik a szemétben. A probléma nem elsősorban a keletkező hulladék mennyiségével van, hanem azzal, hogy ennek a szemétnek egy jelentős részét olyan ételek, élelmiszerek teszik ki, melyek megmenthetők lettek volna.
Az élelmiszer-pazarlás kapcsán készített felmérést a STADA is, melyből azt a meglepő eredményt olvasták ki, hogy a magyarok háromnegyede szerint csak az a zöldség és gyümölcs a finom, ami hibátlan. Ez azt jelenti, hogy a magyar vásárlók meg sem veszik a boltban azt az élelmiszert, ami picit is hibásnak tűnik vagy furcsa az alakja, és az otthon tárolt, de már megfonnyadt, megszáradt zöldségeket, picit megbarnult gyümölcsöket már nem is használják fel.
A felmérésből kiderült, hogy minden tizedik magyar kidob élelmiszert, további közel hetven százaléka a válaszadóknak pedig alkalmanként. A nők jobban odafigyelnek az élelmiszer-pazarlás elkerülésére, de körükben is csak minden negyedik válaszolta azt, hogy sosem dob ki ételt.
Meglepően egyszerűen le tudjuk csökkenteni a kukába kerülő ételek, élelmiszerek mennyiségét. Ha étkezési tervet készítünk, azaz megtervezzük a heti menüt, akár csak nagy vonalakban is, könnyebb összeállítani a bevásárlólistát, és csak olyan alapanyagokat fogunk venni, amiket biztosan fel is használunk. Bevásárlás előtt érdemes ellenőrizni a konyhaszekrényt, a kamrát és a hűtőt, hogy megnézzük, miből mennyi van otthon, így elkerülhetjük a túlhalmozást. Szintén jó tanács, hogy ne menjünk éhesen vásárolni, keressük a friss és szezonális alapanyagokat, illetve bátran fagyasszuk le a húsokat, zöldségeket, sőt akár a kész ételeket is!
A sárgarépa az egyik olyan zöldség, ami hamar megfonnyad, és olyankor már nem friss, nem ropogós, így sokan a kukába dobják. A fonnyadt répát azonban meg lehet menteni, hiszen nem megromlott, csak vizet vesztett, így elég ha vízbe tesszük és hagyjuk állni legalább egy napig. Ezt alkalmazhatjuk a petrezselyemgyökér esetében is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.