Érdekességek

Nem akarsz cukrot adni a gyereknek? Ezek az édesítőszerek még károsabbak lehetnek

A mesterséges édesítőszerek létjogosultságáról évek óta élénk vita zajlik még a táplálkozási szakértők körében is. Sokan – köztük szülők, főként anyukák – abban a hitben adják ezeket az édesítőszereket tartalmazó üdítőket vagy édességeket a kisgyermekeiknek, hogy ezzel egészségesebb döntést hoznak. A valóság azonban ennél jóval összetettebb. Bár a mesterséges édesítőszerek felnőttek esetében hasznos eszközei lehetnek a cukorfogyasztás csökkentésének, a kisgyermekeknél korántsem ilyen egyértelmű a helyzet. Vajon tényleg belefér az ő étrendjükbe, hogy ezekkel az anyagokkal biztosítsuk az édes ízt?

A kisgyermekek étrendjében a természetes, cukor- és édesítőszermentes alternatívák – főként a víz – beépítése a cél, és az egészség szempontjából biztosan ez bizonyul hosszú távon előnyösebbnek. De megkerülhetetlen a kérdés: mi a helyzet a rengeteg édesítőszeres élelmiszerrel? Vajon a mesterséges édesítőszerek tiltólistán vannak bizonyos kor alatt? Íme a részletek!

Mesterséges édesítőszerek: üdítő helyett víz ajánlott a kisgyermekeknek
Kisgyermekkorban nem ajánlott a mesterséges édesítőszerek fogyasztása. Szomjoltásra legjobb a víz! / Fotó: Shutterstock

Mesterséges édesítőszerek: új ajánlás a kisgyermekeknek

Brit táplálkozástudományi szakértők legfrissebb ajánlása szerint kisgyermekek számára nem javasolt a mesterséges édesítőszereket tartalmazó italok fogyasztása. A Scientific Advisory Committee on Nutrition (SACN) legújabb irányelvei szerint a kisgyermekeket már korán meg kell tanítani arra, hogy szomjoltásra elsősorban vizet fogyasszanak, ahelyett, hogy a fogbarátnak kikiáltott, cukormentes, de mesterséges édesítőszerekkel készült italokat innák. 

Mi az a SACN?

A Scientific Advisory Committee on Nutrition (SACN) egy független, brit szakértői testület, amely az Egyesült Királyság kormányát látja el tudományos alapokon nyugvó tanácsokkal a táplálkozással kapcsolatos kérdésekben. Ajánlásaik nemcsak szakmai körökben, hanem a szélesebb közegészségügyi döntéshozatalban is iránymutatóak. A SACN egyik korábbi jelentése (2015) vezetett oda, hogy a brit kormány adóval sújtotta a cukros üdítőket.

Mik azok a mesterséges édesítőszerek?

A mesterséges édesítőszerek olyan anyagok, amelyek édes ízt biztosítanak kalória vagy cukor hozzáadása nélkül. Ezeket kifejezetten azért fejlesztették ki, hogy alternatívát nyújtsanak a cukorfogyasztásra, mivel a túlzott cukorbevitel hozzájárul olyan egészségügyi problémák kialakulásához, mint a fogszuvasodás, a 2-es típusú cukorbetegség, az elhízás vagy a különféle szív- és érrendszeri betegségek. A legismertebb mesterséges édesítőszerek közé tartozik az aszpartám, a szacharin, a szukralóz, a ciklamát, valamint a természetes eredetű stevia is, amely bár növényi eredetű, feldolgozása során mesterségesnek minősülhet.

Mesterségek édesítőszerek fogyasztása kisgyermekkorban

A mesterséges édesítőszerek szerepét és hatásait kisgyermekkorban egyre több szakértő vizsgálja, mivel ez az életszakasz kiemelten fontos az ízpreferenciák és az egészséges táplálkozási szokások kialakulásában. A SACN álláspontja szerint jelenleg nincs elegendő bizonyíték arra, hogy a mesterséges édesítőszerek valóban csökkentenék a fogszuvasodás előfordulását a gyermekek körében. Bár a hozzáadott cukor csökkentése egészségesebb étrendhez vezethet, a bizottság mégis óvatosságot javasol a kisgyermekek esetében, több okból is:

  • Az édes ízhez való korai hozzászokás megnehezítheti a későbbi átállást a természetes, kevésbé édes ételekre, és hosszú távon fokozhatja az édesség utáni vágyat.
  • Nincsenek megbízható adatok arról, hogy a gyermekek pontosan mennyi mesterséges édesítőszert fogyasztanak a mindennapi étrendjükben, így nehéz megítélni a valós kockázatokat.
  • A mesterséges édesítőszerek hosszú távú egészségügyi hatásai – különösen a fejlődő szervezetre – még nem teljesen ismertek, ezért további, átfogó kutatásokra van szükség.

A szakértők tehát nem a mesterséges édesítőszerek azonnali kizárását javasolják, hanem inkább a mértékletességet és a tudatosságot – különösen a korai életévekben, amikor a táplálkozási minták megalapozódnak.

Mire figyelmeztetnek a kutatók?

Prof. Robin May, a brit Élelmiszerbiztonsági Hatóság tudományos tanácsadója hangsúlyozta, hogy az élelmiszeriparnak átláthatóvá kell tennie az édesítőszerek pontos mennyiségét a termékekben. Ez segítené a hatóságokat és a fogyasztókat is a tudatosabb választásban. Prof. Graham Finlayson, a Leeds-i Egyetem pszichobiológia professzora szerint indokolt az óvatosság, főként gyermekek esetében, de a jelenlegi bizonyítékok nem elegendőek ahhoz, hogy teljesen elvessük a mesterséges édesítőszereket, mint a cukorfogyasztás csökkentésének eszközét. Figyelmeztetett arra is, hogy túl gyors, megalapozatlan szabályozások akár többet árthatnak, mint használnak.

A Nemzetközi Édesítőszer Szövetség (ISA) közleményében megerősítette, hogy a mesterséges édesítőszerek biztonságosak, és szerepük lehet a lakosság cukorbevitelének csökkentésében. Támogatják a további hosszú távú, magas színvonalú kutatásokat, amelyek segítenek tisztázni ezeknek az anyagoknak a hatásait.

Mesterséges édesítőszerek: az aszpartam nagyon népszerű
Az aszpartam az egyik legnépszerűbb mesterséges édesítőszer / Fotó: Shutterstock 

Hol találkozhatunk mesterséges édesítőszerekkel?

A mesterséges édesítőszerek nemcsak üdítőkben vannak jelen, hanem sok más mindennapi termékben is, például:

  • a„Light” vagy „zero” üdítőitalokban,
  • a cukormentes rágógumikban,
  • a diabetikus édességekben,
  • ízesített vizekben, sportitalokban,
  • gyógyszerekben, étrend-kiegészítőkben.

A kulcs tehát az egyensúly: nem kell démonizálni a mesterséges édesítőszereket, de érdemes odafigyelni, hogy milyen mennyiségben és milyen életkorban építjük be őket az étrendbe. A tudomány fejlődésével és a további kutatásokkal pedig pontosabb képet kaphatunk a valódi hatásukról.

(Forrás: BBC)

Borítókép: Shutterstock


 

 

Ajánlott tartalmak

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.