A teleltetés során a leander viszonylag sok tápanyagot használ fel, ezért tavasszal friss földre van szüksége. Ha indokolt, az átültetést is elvégezheted: a kisebb bokrokat évente, a nagyobbakat pedig kétévente ajánlott átültetni. Amennyiben csak a növény földjét cseréled ki, akkor is érdemes kivenni a cserépből a leandert, ugyanis csak így tudod levágni a vastag, föld nélküli gyökereket. A dísznövény a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag földkeveréket kedveli, ilyen például a virágföld és a komposzt elegye.
Távolítsd el az elszáradt leveleket, valamint vágd vissza az elhalt, száraz hajtásokat. A túl hosszú ágakat érdemes a felső egyharmadukig visszavágni, ami segít abban, hogy a leander tömörebb, dúsabb bokorrá fejlődjön.
Ha a leandert fagymentes helyen teleltetted, tavasszal fokozatosan szoktasd vissza a kinti körülményekhez. Emellett tavasszal figyelj a levéltetvekre, pajzstetvekre és takácsatkákra, mert ezek gyakran támadják meg a friss hajtásokat. Ha szükséges, használj rovarölő szert vagy kíméletesebb megoldásként káliszappanos vízzel mosd le a leveleket.
Ehhez keverj össze 1 liter vizet fél deciliter káliszappannal, öntsd a keveréket permetezőpalackba, és fújd át a növényeket az oldattal, egy nap múlva pedig mosd át a leandert tiszta vízzel.
A leander sok vizet igényel, ezért amint az idő melegebb lesz, nem szabad megfeledkezni a rendszeres locsolásról sem. Tavasszal fokozatosan növeld az öntözővíz mennyiségét, és ügyelj arra, hogy a földje mindig kissé nedves legyen – de azt is fontos tudni, hogy a leander nem tűri a pangó vizet!
Március végétől, április elejétől a tápoldatozást is érdemes elkezdeni, lehetőleg magas foszfor- és káliumtartalmú műtrágyával, ezek ugyanis elősegítik a virágzást.
Az enyhe teleknek köszönhetően egyre többen ültetik ki a növényt a kertbe, a leander ugyanis nagyon jól érzi magát a szabadban. A kiültetés ideje azonban nem most van, hanem nyár végén vagy ősz elején. Erről ebben a cikkünkben olvashatsz többet:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.