A kisgyermekes élet egyik állandó kelléke a kulacs. Ott van a babatáskában, a kocsiban, a játszótéren – és persze mindig újra meg újra megtöltjük, mert a hidratálás gyerekkorban is nagyon fontos. De az igazság az, hogy sokszor csak kiöblítjük, aztán megy vissza a táskába. Egészen addig, amíg egy napon észre nem vesszük: a kupak menetébe fekete pöttyök figyelnek, a flakon maga opálos és az egész kellemetlen szagot áraszt. Nézzük, hogyan lehet tisztára varázsolni a kulacsot!
A kulacs belsejéhez gyakran alig férünk hozzá. A szűk nyakú palackokat szivaccsal kimosni szinte lehetetlen, a kupak alatt lévő apró résekbe pedig könnyen beül a nedvesség, a kosz, és sajnos a penész is. Mindez ráadásul pont ott, ahová a víz is kerül… És mivel a kulacsokat nap mint nap használjuk, különösen fontos, hogy ne csak látszólag, hanem valóban tiszták legyenek.
A legalapvetőbb szabály: minden nap el kell mosni a kulacsot, és nem elég csak kiöblíteni. Langyos víz, mosogatószer, kupak szétcsavarása, és persze kefével is át kell súrolni. A legjobb, ha van egy dedikált kulacskefe, amivel be lehet nyúlni az aljára is. Ez nem luxus, hanem egy egyszeri befektetés a penészmentes mindennapokért.
Tipp: Ha a kulacsban szívószál is van, érdemes beszerezni egy szívószál-kefét is, amivel a belsejét is ki tudod tisztítani.
Hetente egyszer érdemes egy alaposabb tisztítást is beiktatni, mert a napi gyors elmosás nem mindig elég. Ehhez jöhetnek a természetes háztartási csodaszerek:
Ne felejtsd el a kupakot és a zárógyűrűt is megtisztítani! Ezek alatt is megbújhatnak szennyeződések.
Ha a kulacs elkezd szagosodni, elszíneződik, vagy csak biztosra akarsz menni, akkor havonta egyszer jöhet egy „mélytisztító” kúra. Ez lehet tisztítótablettás módszer – igen, már kapható speciális kulacstisztító, ami a vízbe dobva pezseg, tisztít, fertőtlenít és kiszedi az apró zugokból is a koszt. De ezt a hatást házi módszerekkel is elérheted: keverj 1 liter vízhez 1 evőkanál szódabikarbónát és 1 evőkanál étkezési hidrogén-peroxidot, áztasd be ebbe a kulacsot, és másnap öblítsd el. Hatékony és természetes tisztószer.
Gyakran felmerül a kérdés, hogy tisztítható-e mosogatógépben a kulacs. Ez a kulacs anyagától és gyártójától függ. A legtöbb típus bírja a gépet, de műanyag palackot mindig a felső rácsra tedd, és ellenőrizd a kupakot, gumigyűrűt is, mert ezek eldeformálódhatnak vagy kijönnek a helyükről.
Nem meglepő módon a Reddit is foglalkozik a témával. Ez a közösségi fórumoldal gyakorlatilag az internet egyik legnagyobb „kibeszélőtere”, ahol különféle alredditek (tematikus fórumok) alatt osztják meg a felhasználók a tapasztalataikat, tanácsaikat és trükkjeiket – legyen szó kisgyereknevelésről, környezettudatos életmódról vagy épp arról, hogyan szabaduljunk meg a kulacs alján megtelepedett penésztől. A kulacsok tisztítását érintő kérdések újra és újra felbukkannak, és a válaszokból jól látszik: nem vagyunk egyedül a problémával. Sokan vannak, akik a rendszeres tisztításra esküsznek: „Ha gyakran tisztítod a cumisüveget vagy a kulacsot vízzel (azaz minden alkalommal, amikor csak tudod), akkor ritkán kell majd bonyolultabb, nagyobb tisztítást végezned” - írja egyikük. Más az alkoholra esküszik: „Én 95%-os, élelmiszeripari minőségű alkoholt használok... tegyél bele egy teáskanálnyi alkoholt, rázd össze, és hagyd állni 10-15 percig. Rázd fel újra, és hagyd állni további 10-15 percig. Öntsd ki. Mindent elpusztít: a baktériumokat és a gombákat is” – tanácsolja. És persze akadnak meglepő módszerek is:
Fogsor tablettákat használok. Töltsd fel vízzel színültig. Tedd rá a csavaros kupakot, de lazán. NYITOTT felpattintható tetővel. Ez lehetővé teszi a habképződést... Hagyd állni, öblítsd le, szárítsd meg a napon. Tökéletes!
– álltja kommentjében egyikük.
A kulacs tisztása fontos feladat, nem játék – különösen, ha gyerekek is isznak belőle. A rendszeres, alapos tisztítás nemcsak a látvány és az illat miatt fontos, hanem a penész, a baktériumok és egyéb nemkívánatos lakótársak távoltartása miatt is. Egy jól karbantartott kulacs éveken át hűséges társ lehet, a játszótéren és azon túl is. És persze: ne csak a gyerek kulacsát tisztítsd rendszeresen – a tiédre is figyelj!
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.