Edzés előtt vagy után szeded a kreatint? Máris eláruljuk, mikor csinálod jól!

Van jó néhány olyan étrend-kiegésztő, amelyekkel javíthatod az életminőséged, vagy éppen a sportteljesítményed – a kreatin is ilyen. A kreatin az egyik legnépszerűbb és leginkább kutatott étrend-kiegészítő a sportolók és testépítők körében. Segít az izomerő és teljesítmény növelésében, gyorsítja a regenerációt, és hozzájárul az izomtömeg növekedéséhez. De mikor és milyen formában érdemes szedni a kreatint, hogy a legtöbbet hozhassuk ki belőle? Nézzük!
A kreatin egy természetes vegyület, amely a szervezetben is megtalálható, főként az izmokban tárolódik. Elsősorban az energiaellátásban játszik kulcsszerepet azáltal, hogy gyorsan újrahasznosítja az ATP-t (adenozin-trifoszfátot), amely az izmok elsődleges energiaforrása a rövid, intenzív mozgások során. Amikor kreatint fogyasztasz, a szervezet kreatin-foszfáttá alakítja, amely segít az ATP gyors regenerálásában, így növeli a robbanékonyságot és az állóképességet az edzések alatt.
A kreatin szedésének többféle megközelítése létezik:
Sokszor felmerül a kérdés, hogy edzés előtt vagy után érdemes-e szedni a kreatint? Kutatások szerint mindkét időpont hatékony, de sokan az edzés utáni szedés mellett döntenek, mivel az izmok ilyenkor jobban képesek felvenni a tápanyagokat.
Ha edzésnapon szeded, érdemes reggel vagy egy étkezéssel együtt fogyasztani, hogy maximalizáld a felszívódást.
A kreatin többféle formában elérhető, de a legjobban kutatott és leghatásosabb verzió a kreatin-monohidrát.
A kreatin vizet vonz az izmokba. A felszívódás optimalizálása és a kiszáradás kockázatának csökkentése érdekében kreatin-pótláskor elengedhetetlen a bőséges folyadékfogyasztás: napi 2-3 liter folyadék fogyasztása ajánlott. Egyes kutatások szerint a kreatin inzulin jelenlétében hatékonyabban jut el az izmokhoz, ezért egy kis mennyiségű, gyors felszívódású szénhidráttal (például gyümölcslével) kombinálva érdemes bevenni. A kreatin hosszú távon is biztonságosan szedhető.
Ha betartasz minden szabályt az ajánlott fogyasztási mennyiségre vonatkozóan, valószínűleg nem lesz semmi probléma. Ennek ellenére az arra érzékenyeknél előfordulhatnak mellékhatások – íme a leggyakoribbak:
Ne lepődj meg, ha kisebb súlynövekedést tapasztalsz a mérlegen közvetlenül a kreatin bevétele után – ez csak a víz súlya. A kreatin ozmotikusan aktív, ami azt jelenti, hogy magával vonzza a vizet a sejtekbe. Az ilyen sejtek túlnyomó többsége izomsejt – ez az oka annak annak, hogy a kreatin teltebbé teheti az izmaidat. De ne aggódj: ez a súlygyarapodása nem tartós, hiszen a többi sejtben lévő víz mennyisége néhány napon belül visszaáll a normál tartományba.
Ha nem fogyasztasz elegendő folyadékot a kreatin mellé, könnyen kiszáradhatsz. Ennek egyik jellemző tünete az izomgörcs, amit elkerülhetsz, ha legalább napi nyolc pohár vizet megiszol.
Minél alacsonyabb a kezdő adag, annál kisebb az esélye, hogy ilyen problémák kialakulnak.
(Kiemelt fotó: Shutterstock)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.