Hallottál már az ásásmentes módszerről? Ez a technika a kertészek körében is egyre népszerűbb, amelynek lényege, hogy a talaj természetes szerkezetének megőrzésére törekszik, miközben figyelembe veszi és támogatja a talajéletet is.

A talaj egy összetett rétegekből álló élő rendszer, amelyben különböző mélységekben más-más mikroorganizmusok és élőlények találhatók. Az ásás ezt a természetes rétegződést borítja fel a kertben, amivel rombolja a talaj szerkezetét, és károsítja például a gombák, a baktériumok és a földigiliszták élőhelyét. 

Ásásmentes kert
Ásásmentes kert esetén a mulcs a megoldás a gyomok ellen
FOTÓ: SHUTTERSTOCK

Miért jó, ha nem ásunk a kiskertben?

  • Megőrzi a talaj szerkezetét

Az ásás felforgatja a talaj rétegeit, ami rontja a természetes vízelvezetést és tápanyageloszlást. Ásás nélkül a talaj szerkezete stabilabb marad.

  • Támogatja a talajéletet

A földben élő mikroorganizmusok, giliszták és más hasznos élőlények a felsőbb rétegekben érzik jól magukat. Az ásás elpusztíthatja vagy megzavarhatja őket.

  • Kevésbé gyomosodik a kert

Az ásás során gyakran előkerülnek mélyen fekvő gyommagok, amelyek így csírázni kezdenek. Ha nem ásunk, ezek nyugalomban maradnak.

  • Csökken az erózió

Az ásott talaj laza, könnyen kiszárad vagy elmosódik eső után. Ha nem bolygatjuk a földet, akkor az jobban megtartja a nedvességet.

  • Egészségesebb növények

A természetes talajélet támogatásával a növények erősebb gyökérzetet fejlesztenek, így ellenállóbbak lesznek a betegségekkel és a kártevőkkel szemben.

És mi a helyzet a kapálással?

Az ásásmentes kertművelés célja a talaj természetes szerkezetének megőrzése és a benne élő mikroorganizmusok védelme. Ebben a szemléletben a kapálás is kényes kérdés lehet. 

  • Előnye: A sekély kapálás hasznos lehet a gyomok eltávolításában, különösen a felszíni, még nem meggyökeresedett növények esetén. Emellett a felső réteg levegőztetésében is segíthet, ami előnyös lehet a palánták számára, és javíthatja a víz beszivárgását is.
  • Hátránya: Ugyanakkor a túl mély vagy rendszeres kapálás károsíthatja a talajéletet, főleg ha a mélyebb rétegeket is érinti. Ezzel ugyanis szintén megbolygathatjuk a talajban kialakult természetes egyensúlyt.

Az ásásmentes kertben a kapálás csak mértékkel és céltudatosan javasolt – inkább felszíni gyomok ellen, mint mélyebb talajmunkára alkalmazzuk. Így a kert hasznára válik, anélkül hogy veszélyeztetnénk a talajszerkezetét és talajéletet. 

Hogyan védekezzünk a gyomok ellen?

Ha az ásásmentes kert mellett döntünk, akkor szerves mulcsréteggel tudunk a leghatékonyabban védekezni a gyomok ellen – ez lehet szalma, faapríték vagy levél. Ha ez a réteg elég vastag, akkor hatékonyan elnyomja a gyomokat, megőrzi a nedvességet, és a lebomlás során még a talajt is táplálja. Ezt a mulcsot folyamatosan pótolni kell, illetve a megjelenő gyomokat pedig kézzel érdemes eltávolítani. 

Fontos tudni, hogy az ásásmentes kert a legtöbb növény esetében jól működik, kivételek azonban itt is akadnak. Ha ugyanis nagyon tömörödött a talaj vagy erős a gyomosodás, akkor a kezdeti talajművelés sokat segíthet – írja az Agrárszektor.  

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.

Hozzászólások (0)

LegfrissebbTörlés
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Friss sztorik

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Mindmegette Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.