Bár reggel elsőként sokan a kávéfőző felé veszik az irányt, a szakértők szerint nem a kora reggeli órák – különösen nem 8 és 9 között – a legideálisabb időpont a koffeinfogyasztásra. Ennek oka a szervezetünk természetes hormonháztartása, azon belül is a kortizol nevű hormon, amely a test természetes ébresztője. Ha ilyenkor kávézunk, az nemcsak hatástalanabb lehet, de hosszú távon még ronthat is az energiaszintünkön.
Reggel 8 és 9 óra között a szervezet természetes módon, a kortizol segítségével próbál ébren tartani minket. A kortizol szintje ilyenkor a csúcson van – ez a hormon segít felpörögni és alkalmazkodni a stresszhez. Ha ebben az időszakban iszunk kávét, azzal egy felesleges koffeinlöketet adunk a testünknek, ami miatt:
A megoldás? Figyeljünk arra, hogy tudatosan, a testünk jelzéseit figyelembe véve fogyasszuk el a reggeli első kávénkat. És hogy mit mondd a tudomány? Szakértők szerint a kávéfogyasztás legjobb időszakai:
Ezekben az időintervallumokban a kortizolszint alacsonyabb, így a koffein hatása is intenzívebben érvényesül, anélkül hogy felborítaná a hormonális egyensúlyt. Ez azt jelenti, hogy ilyenkor nemcsak éberebbnek érezzük magunkat, hanem produktívabbak is lehetünk – ráadásul stressz nélkül.
A kávé nem egyenlő az eszpresszóval – rengeteg variáció létezik, és a választás attól is függ, mennyire érzékeny a szervezetünk a koffeinre. Néhány népszerű típus:
Ha kerülöd a koffeint vagy csak szünetet tartanál, akkor is van élet a kávén túl:
A kávé nemcsak élvezet, hanem egy olyan eszköz is lehet, amivel támogathatjuk a szervezetünket – ha megfelelően használjuk. A tudatos kávézás nem azt jelenti, hogy le kell mondanunk róla, hanem azt, hogy megértjük a testünk ritmusát és aszerint időzítjük ezt a napi örömforrást.
(Forrás)
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.