Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a MindmegetteKapu Tibor június végén hagyta el az amerikai űrállomást és június 26-án kezdte meg többhetes küldetését az Axiom-4 legénységének tagjaként. A program során számtalan kísérletet elvégzett a magyar kutatóűrhajós, aki többek között vizsgálta az érzékelés és a mikrobiom működésének változásait, illetve elvetette az első paprika- és búzamagokat is. Kapu Tibor visszatérésére július közepén került sor, és számos tévéadó élőben közvetítette a landolást.

FOTÓ: HUNOR - MAGYAR ŰRHAJÓS PROGRAM
A sikeres visszatérést látva sokan fellélegezhettek, ám aki a legnagyobbat sóhajtotta megkönnyebbülésében, az talán Kapu Tibor édesanyja és édesapja volt. A szülők nagyon várták haza fiukat, és ahogy mi is beszámoltunk róla, Tibor kedvenceit főzik az űrhajós köszöntésére. Készül húsleves, chilis bab és töltött káposzta is, ám egy ideig még nem kóstolhatja egyiket sem az asztronauta, ugyanis a landolását követően számtalan orvosi vizsgálaton át kell esnie, és a szervezetének is kell egy kis idő, mire újra megszokja a gravitációt.
Kapu Tibor visszatérése: íme anya és fia megható találkozása
Az űrhajósok számára a visszatérés nemcsak fizikailag, hanem érzelmileg is megterhelő lehet. A családdal és barátokkal való találkozás örömteli esemény, ami érzelmileg is támogatja az űrhajósokat az átmeneti időszakban. A pszichológiai támogatás – különösen hosszú távú küldetések után – szintén fontos része a rehabilitációnak. Épp ezért Kapu Tibor egyik legelső útja családjához vezetett, akik már nagyon várták, hogy megölelhessék a világűrt megjárt fiukat. Az első ölelés pedig nem másnak, mint édesanyjának járt.
Mi történik Kapu Tiborral?
A küldetés ugyan véget ért, mármint a látványos része, azonban ez nem jelenti azt, hogy Kapu Tibornak nincs már dolga vagy feladata. Az űrhajósokat a landolás után hetekig, sőt hónapokig rendszeres orvosi ellenőrzés alatt tartják, mivel egyes, az űrben szerzett fiziológiai hatások csak később jelentkeznek (pl. látásváltozások, vérkeringési zavarok, immunrendszeri módosulások).
Tibornak az első pár napban alacsony rosttartalmú ételeket javasolnak és fokozatosan kell terhelnie az emésztőrendszert, mind az ételek állagát, mind az adagját tekintve. Kicsit olyan az egész, mint amikor egy műtétet követően étkezik az ember. Ilyenkor a könnyebben emészthető, pépesebb fehérjéket, a halat és a tojást érdemes előnyben részesíteni.
Az első időszakban a zsíros ételeket is el kell kerülni: helyette szárnyashúsokat, halakat, illetve a húst darált formában tanácsolt fogyasztani. Az első egy-két hétben a keményítőtartalmú köretek, tésztafélék és a rizs is jó megoldás.






